Zahrada

Jak si založit vlastní kompost? A víte, co do něj určitě nepatří?

Pokud chcete obohatit svůj život, začněte kompostovat. Kompostování je to nejlepší, co můžete pro životní prostředí udělat. V zahradě i domácnosti běžně vznikne velké množství bioodpadu, který by byla škoda nevyužít. Poměrně snadno z něj vyrobíte vlastní kompost, který vaši půdu v zahrádce obohatí o vyčerpané živiny.

Kompostování kuchyňského bioodpadu
Kompostování kuchyňského bioodpadu
Foto: Shutterstock

Většinou přejde několik měsíců až rok, než mikroorganismy a mikrobi přemění zahradní odpad na hodnotný kompost. Zahrádkáři musí být tedy velmi trpěliví. Navzdory všemu vám se zkrácením celého procesu mohou pomoci urychlovače kompostu, které jsou vyrobeny z přírodních surovin a jsou k dostání v každém zahradním centru. Můžete je koupit v práškové nebo granulované formě, které výrazně zkracují hnilobný proces – z dvanácti měsíců na osm až dvanáct týdnů.

Pro hobby zahrádkáře se kvalita kompostu v urychlovači příliš neliší od kompostu vyráběného běžnými hnilobnými procesy. Jelikož urychlovače kompostu se oficiálně považují za hnojiva, kompost může obsahovat rychleji více výživných látek. Celkové množství živin je v něm však nižší.


Jak postupovat při založení kompostu

  1. Kupte si nebo si zhotovte vlastní kompostér ze dřeva a pletiva.
  2. Vyberte slunečné, dobře odvodněné místo, kam umístíte kompostér, a hlínu pod ním dobře prokypřete. To umožní hmyzu a červíkům dostat se snáz nahoru ke kompostovanému bioodpadu.
  3. Na dno kompostéru položte silnou vrstvu hnědého materiálu, například suché listí nebo natrhaný papír. Každý rok si na podzim odložte vždy nějaký pytel suchého listí na založení kompostu.
  4. Přidejte vrstvu zeleného materiálu, jako jsou zbytky z kuchyně, zahradní odpad nebo posekaná tráva, a rovnoměrně je rozložte.
  5. Zelený materiál překryjte hnědým, čímž omezíte výskyt ovocných mušek a zápach. Namísto této vrstvy můžete dát i hlínu. Ta má výhodu, že dodává „startovací“ směs mikroorganismů k urychlení procesu hnití.
  6. Pokračujte ve střídání zelené a hnědé vrstvy, dokud nebude kompostér plný.
  7. Když už bude kompostér plný, promíchejte biomasu pomocí zahradních vidlí nebo překopávačem kompostu.
  8. Pokračujte v promíchávání biomasy každých 10 až 14 dní. Při otáčení se může masa zahřát a zmenšit, je to přirozený proces.
  9. Po třech až čtyřech promícháních by měl být kompost hotový. Měl by být drobivý, vlhký, tmavě zbarvený a měl by mít zemitý zápach.

Pozor! Kontrolujte vlhkost biomasy. Měla by být jako vyždímaná hubka. Přidejte vodu, pokud je suchá, a pokud je příliš mokrá, přidejte vrstvu jakéhokoli hnědého materiálu.

Jak vrstvit kompost

jak vrstvit kompost: jednotlivé vrstvy kompostu pozostávající z papíru, kartonu, kuchyňského a zahradního bioodpadu či zeminy
1 Natrhaný papír (10 cm)
2 Kuchyňský odpad (6 cm)
3 Dřevěné hobliny (10 cm)
4 Posekaná tráva (6 cm)
5 Suché listí (10 cm)
6 Zahradní odpad (6 cm)
7 Natrhaný karton (10 cm)
8 Kuchyňský odpad (6 cm)
9 Zahradní zemina
Foto: Shutterstock

Co můžete kompostovat?

Zelený materiál bohatý na dusík

+ Kuchyňské zbytky ze zeleniny a ovoce, skořápky od vajec, čajové sáčky, kávová sedlina s filtry a papírové utěrky
+ Zahradní odpad
+ Posekaná tráva

Hnědý materiál bohatý na uhlík

+ suché listí
+ chléb, těstoviny a rýže
+ piliny a hobliny
+ jemně nasekaná dřevní štěpka
+ dobře natrhaný papír
+ natrhané obaly na vajíčka a karton

Jak kompostovat, nádoba s bioodpadem
Foto: Shutterstock

Co nelze kompostovat

trus domácích zvířat nebo podestýlka
plevel, který se vysemeňuje
nemocné zbytky rostlin
maso, ryby či kosti
tuky a oleje (mléčné výrobky, vejce, arašídové máslo, pomazánky)
popel, piliny a hobliny z chemicky ošetřeného dřeva

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů