Většinou přejde několik měsíců až rok, než mikroorganismy a mikrobi přemění zahradní odpad na hodnotný kompost. Zahrádkáři musí být tedy velmi trpěliví. Navzdory všemu vám se zkrácením celého procesu mohou pomoci urychlovače kompostu, které jsou vyrobeny z přírodních surovin a jsou k dostání v každém zahradním centru. Můžete je koupit v práškové nebo granulované formě, které výrazně zkracují hnilobný proces – z dvanácti měsíců na osm až dvanáct týdnů.
Pro hobby zahrádkáře se kvalita kompostu v urychlovači příliš neliší od kompostu vyráběného běžnými hnilobnými procesy. Jelikož urychlovače kompostu se oficiálně považují za hnojiva, kompost může obsahovat rychleji více výživných látek. Celkové množství živin je v něm však nižší.
Jak postupovat při založení kompostu
- Kupte si nebo si zhotovte vlastní kompostér ze dřeva a pletiva.
- Vyberte slunečné, dobře odvodněné místo, kam umístíte kompostér, a hlínu pod ním dobře prokypřete. To umožní hmyzu a červíkům dostat se snáz nahoru ke kompostovanému bioodpadu.
- Na dno kompostéru položte silnou vrstvu hnědého materiálu, například suché listí nebo natrhaný papír. Každý rok si na podzim odložte vždy nějaký pytel suchého listí na založení kompostu.
- Přidejte vrstvu zeleného materiálu, jako jsou zbytky z kuchyně, zahradní odpad nebo posekaná tráva, a rovnoměrně je rozložte.
- Zelený materiál překryjte hnědým, čímž omezíte výskyt ovocných mušek a zápach. Namísto této vrstvy můžete dát i hlínu. Ta má výhodu, že dodává „startovací“ směs mikroorganismů k urychlení procesu hnití.
- Pokračujte ve střídání zelené a hnědé vrstvy, dokud nebude kompostér plný.
- Když už bude kompostér plný, promíchejte biomasu pomocí zahradních vidlí nebo překopávačem kompostu.
- Pokračujte v promíchávání biomasy každých 10 až 14 dní. Při otáčení se může masa zahřát a zmenšit, je to přirozený proces.
- Po třech až čtyřech promícháních by měl být kompost hotový. Měl by být drobivý, vlhký, tmavě zbarvený a měl by mít zemitý zápach.
Pozor! Kontrolujte vlhkost biomasy. Měla by být jako vyždímaná hubka. Přidejte vodu, pokud je suchá, a pokud je příliš mokrá, přidejte vrstvu jakéhokoli hnědého materiálu.
Jak vrstvit kompost
Co můžete kompostovat?
Zelený materiál bohatý na dusík
+ Kuchyňské zbytky ze zeleniny a ovoce, skořápky od vajec, čajové sáčky, kávová sedlina s filtry a papírové utěrky
+ Zahradní odpad
+ Posekaná tráva
Hnědý materiál bohatý na uhlík
+ suché listí
+ chléb, těstoviny a rýže
+ piliny a hobliny
+ jemně nasekaná dřevní štěpka
+ dobře natrhaný papír
+ natrhané obaly na vajíčka a karton
Co nelze kompostovat
– trus domácích zvířat nebo podestýlka
– plevel, který se vysemeňuje
– nemocné zbytky rostlin
– maso, ryby či kosti
– tuky a oleje (mléčné výrobky, vejce, arašídové máslo, pomazánky)
– popel, piliny a hobliny z chemicky ošetřeného dřeva
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů