Zahrada

Jak snadno pěstovat houby na zahradě. Stačí vám správné stromy a mycelium

Houby na zahradě můžete pěstovat. Věděli jste to? A nejde pouze o žampiony, hlívu nebo shii-take. Na své zahradě můžete pěstovat skutečné houby, které obvykle sbíráte v lese. Jak je to možné? A co proto musíte udělat, aby i na vaší zahradě vyrostly?

Samozřejmě, aby to bylo možné, musíte splnit několik důležitých podmínek 
Zdroj: Shutterstock

Houby na zahradě nejsou sci-fi 

Houby na zahradě je možné mít, ale musíte o tom vědět několik důležitých věcí, které je nutné vzít v úvahu, dříve než s jejich pěstováním začnete. Aby se houbám u vás dařilo, je zapotřebí, abyste jim vytvořili příznivé podmínky. Jsou totiž faktory, bez nichž se neobejdou. Jde především o společnost vybraných stromů, vhodnou půdu a vlhkost. Samozřejmostí je rovněž i příznivé počasí. Rostou totiž nejlépe, když jsou teplé a vlhké dny a chladné noci. 

Co je tedy nutné pro pěstování hub na zahradě udělat? 

Pokud se tedy rozhodnete pro pěstování hub na své zahradě, musíte ji proměnit v malý lesík. Je velmi důležité si proto uvědomit, že bez stromů to prostě nepůjde. Lesní houby a stromy totiž žijí ve vzájemné symbióze (čemuž se odborně říká mykorhiza). Vzájemně se podporují a dodávají si živiny, které nezbytně potřebují pro svůj život. Houby nejvíce milují břízy, duby, smrky, buky, borovice, modříny a jedle. Kromě toho potom potřebují také stín, vlhko a půdu bohatou na dusičnany. 

Nejlépe jsou na tom ti, co mají lesní zahradu.
Nejlépe jsou na tom ti, co mají lesní zahradu. | Zdroj: Shutterstock

Podmínky pro úspěšné pěstování lesních hub na zahradě

Mít ty správné stromy na zahradě je důležité, nicméně, to je jen jeden prvek, který je třeba si zapamatovat. Dále musíte vzít v úvahu, že lesní půda je specifická, tedy vlhká, vysoce propustná a bohatá na živiny. To proto, že se na ní rozkládají listy, které se stávají přirozeným hnojivem pro půdu. I proto se vyplatí nehrabat listí v časti zahrady, kde chcete pěstovat lesní houby. Umožníte tak tvorbu humózní půdy, která napomáhá rozvoji plísní. Pomoci také může, když na dané místo na zahradě budete házet nožky i kloboučky divokých druhů hub. 

Jak na zahradu zasadit houby? Neobejde se to bez lesního mycelia  

Aby vaše dobrodružství s pěstováním lesních hub na zahradě neskončilo hned na začátku, potřebujete získat mycelium jedlých hub. I zde existuje hned několik možností. Tu nejjednodušší variantu nabízí specializované obchody nabízející komerční mycelium k prodeji. Kromě standardní formy si můžete koupit mycelium také ve formě špendlíků a zrn. V této formě se umístí do předem připraveného substrátu. 

Mycelium vám pomůže vytvořit houbovou zahrádku.
Mycelium vám pomůže vytvořit houbovou zahrádku. | Zdroj: Shutterstock

A jak vypadá samotné sázení? 

Nejprve je nutné smíchat mycelium s rašelinou a dřevěným uhlím (nebo popelem). Balení mycelia (tedy 10 g) smíchejte s 5 l rašeliny a 1 l uhlí. Vhodné je rovněž do substrátu přidat 0,5 l sádry nebo perlitu pro zlepšení parametrů struktury půdy. Díky tomu bude zemina lépe provzdušněná a vlhkost v ní déle vydrží. Takto připravenou směs potom vložte do jamek vykopaných na vybraných místech u příslušného stromu, přibližně 0,5-2 m od kmene, kde vykopejte 3-4 otvory o průměru 30-40 cm a hloubce 15 cm.

Jamku naplňte do poloviny směsí s myceliem, přikryjte ji zeminou, pevně ji udusejte a důkladně každou jamku zalijte (použijte asi 10 l vody na jamku). Místo pak zakryjte vrstvou jehličí, mechu a větviček donesených přímo z lesa. Mycelium je vhodné aplikovat od poloviny dubna do října na vhodném místě kolem stromů, nejlépe mladých, podle preferencí daného druhu houby. 

Co dělat po zasazení? 

Nejdůležitějším aspektem pěstování hub je vhodná teplota a vlhkost. Na začátku je potřeba udržovat vlhkost na úrovni 75%, časem by se však měla zvýšit až na 95%. Jak toho dosáhnout? To je možné jedině pravidelnou zálivkou. Ve chvílích, když je tedy sucho nebo horko, je nutné, abyste pěstované houby hojně zalévali i několikrát denně. 

Dalším řešením jsou i speciální vakcíny 

Kromě mycelia můžete použít i speciální houbové vakcíny, které by měly být aplikovány do přímé blízkosti kořenů stromu, pod nimiž rostou houby (tedy dub, buk, borovice, smrk a bříza). Před aplikací nejprve místo zalijte. Udělejte v zemi díru asi 20 cm hlubokou. Obsah vakcíny energicky promíchejte a nalijte do otvoru v zemi. Poté ho zalijte vodu a přikryjte podobným způsobem jako u mycelia. Po 2-3 letech by se pod stromem měly začít objevovat houby. Vakcínu aplikujte v měsících vydatných srážek, nejlépe tedy na jaře nebo na podzim, kdy je teplota vyšší než 10℃. Bohužel vám však nikdo nezaručí, že se pod stromem objeví pouze jedlé houby. 

Při pěstování hub musíte být trpěliví, hned po zasazení vám nevyrostou.
Při pěstování hub musíte být trpěliví, hned po zasazení vám nevyrostou. | Zdroj: Shutterstock

Jak rychle rostou? 

Domácí houby se většinou objevují až po dvou třech letech plantáže. Musíte být také trpěliví. Je však třeba připomenout, že ne vždy se pěstování podaří a skončí velkolepým úspěchem, houby jsou náročné a jejich růst silně souvisí s proměnlivostí počasí a atmosférických podmínek.

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů