Lilie jsou v čase kvetení jedinečnou ozdobou venkovských i moderních městských zahrad. Vyniknou samostatně, v menších i větších skupinách. V květinových záhonech jim to svědčí v blízkosti okrasných trav nebo letniček. Dají se pěstovat i v přiměřeně velkých vegetačních nádobách. Při splnění podmínek stanoviště jsou dlouhověké a kvetou každý rok. Rozkvetlé stonky můžeme řezat do vázy, kde jsou celkem trvanlivé. Jejich sortiment je skutečně bohatý.
Voňavé květy mohou být různě velké, vzpřímené i převislé. Podle toho rozeznáváme více forem. Oblíbené jsou například asijské či americké hybridy, v poslední době tzv. hybridy martagon nebo candidum. Botanické druhy zvolíme do zahrady v přírodním stylu. Mají sice menší květy, ale na stonku je jich obvykle víc.
Stanoviště
Jednotlivé druhy a kultivary mohou mít různé nároky hlavně na intenzitu světla a vlhkost půdy. Všeobecně platí, že nejlépe prosperují na slunných místech, kde není celodenní úpal. Velkokvěté asijské hybridy potřebují slunce nejvíc, mnohé (hlavně botanické) druhy kvetou i v polostínu. Místo, odkud vyrůstají, má být zastíněno nižšími rostlinami nebo ho mulčujeme přírodním materiálem. Ideální půda je humózní, kyprá a propustná, mírně kyselá. Botanické druhy snesou i vyšší obsah vápníku. Nesadíme je do zmáčených půd. Na přemokření jsou citlivé i v zimním období, proto při výsadbě do těžších půd zabezpečíme drenáž.
Výsadba
Vysazujeme kvalitní, pevné a nepoškozené cibule. Ideální termín je podzim – září až konec října, možný je i jarní termín. Cibule lilie bílé se sadí dříve, už koncem léta, a vždy mělce. Hloubka výsadby cibule má představovat dvojnásobek její výšky. Nesadíme je na místa, kde jsme je už předtím pěstovali, případně kde rostly jiné cibuloviny.
Náš tip: 10 nejbarevnějších skalniček
Pěstování
V době růstu a během kvetení jim dopřejeme dostatek vláhy a přihnojíme je speciálním hnojivem na cibuloviny, případně klasickým Cereritem. Po odkvetení odstraníme zbytky květů. Neokopáváme je, aby se cibule nepoškodily. Na konci vegetačního období odstraníme seschlé stonky. Před zimou je nasteleme například silnější vrstvou suchého listí. Cibule není nutné každoročně vyjímat z půdy. Pokud je chceme přesadit, učiníme tak po odkvetení.
Kvetení a výsadba lilie
Náš výběr
Lilium martagon
Půvabný botanický druh, který se často hezky rozšiřuje. Potřebuje polostinné místo, vlhkou a propustnou půdu. Hodí se do přírodních, podhorských a venkovských zahrad.
v: 120 cm
Lilium regale
Vyniká velkými a voňavými květy. Je to oblíbený druh, nenáročný na půdu a jako stvořený pro současné zahrady. Dá se pěstovat i v květináčích.
v: 120 cm
Lilium candidum
Tradiční druh lilie, oblíbený ve venkovských zahradách. Upoutá ve smíšeném květinovém záhoně. Dlouhověkost podpoří vyšší obsah vápníku v půdě.
v: 130 cm
Lilium hansonii
Méně pěstovaný, ale půvabný druh, vyniká silnějšími a oranžovými okvětními lístky.
Potřebuje polostín a vlhčí půdu. Bohatě kvete.
v: 100 cm
Lilium lancifolium
Krásně tygrované a oranžové květy jsou ozdobou každého květinového záhonu. V minulosti patřil tento druh k nejpěstovanějším liliím. Nádherná je skupinka několika jedinců.
v: 150 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů