Dorůstající měsíc má vliv na nadzemní části rostlin (list, květ, plod). Rostliny chráníme před holomrazem přikrývkou z chvojí, listí, netkanou textilií, pytlovinou, kartonem, které propouštějí vlhkost. Lunární kalendář dále prozrazuje, že jde o všeobecně vhodné období na vysazování, výsevy, rychlení natí (řeřicha, rukola, petržel, pažitka), které přinášejí úrodu nad půdou.
Lunární kalendář – NOV (11.1.2024)
Dny kolem novoluní jsou vhodné pro začátek růstu. Lze zmladit staré nebo slabě rodící ovocné dřeviny, zkontrolovat zásobu květinových a zeleninových osiv a promyslet si koupi nových druhů, odrůd podle zvyklostí v rodině.
Pozor, většina druhů, pokud nejsou skladovány v optimálních podmínkách, rychle ztrácí klíčivost. Do vytápěného skleníku můžeme vysévat druhy náročné na teplo (Million Bells – surfinie – Calibrachoa, petúnie, celer bulvový).
Lunární kalendář – ÚPLNĚK (25.1.2024)
Dny kolem úplňku jsou vhodným časem na práci s půdou – výměna půdy ve skleníku, pařeništi; čisticí práce, dezinfekce půdy (horká voda, pára, SAVO), údržba, konzervování, opravy, broušení nářadí.
Ubývající měsíc má vliv na podzemní části rostlin. Je vhodné předpěstovat sazenice plodové zeleniny na rané rychlení ve vytápěném skleníku, celeru; vysévat všechny druhy, které přinášejí úrodu pod zemí (ředkvička, ředkev), přesazovat rostliny, stříhat ovocné a okrasné stromy, keře.
Okrasné dřeviny kvetoucí brzy na jaře (zlatice, šeřík, okrasná třešeň) – květní poupata mají založená od loňského léta, řežeme až po odkvetení.
Co vysévat v lednu?
Pokud máme speciální doplňkové osvětlení, můžeme začít v interiéru či ve vytápěném skleníku s výsevy raného zelí, rané brokolice, římského květáku (romanesca), papriky chlupaté, jarního hlávkového salátu, rukoly, celeru bulvového, skleníkové okurky, póru.
Dny Vodnáře (13. a 14.1.2024) jsou vhodné k plánování zahradních prací, novot, které chceme realizovat v zahradě v příští sezoně. Tyto dny jsou také vhodné k promyšlení všech nápadů, změn.
Ve dnech Berana, Lva (17. a 18.1.2024, 26. a 27.1.2024) úspěšně seškrábeme mech, lišejníky z kmenů, odstraníme mumifikované plody ze stromů a zpod stromů, protože jsou zdrojem nákazy v nové sezoně.
Ve dnech Panny (28., 29. a 30.1.2024) rychle roztřídíme osiva, protože pořádek je polovina úspěchu. Dále si nakreslíme výsevný plán zahrady v nové sezoně, pustíme se do prací, do nichž se nám obvykle nechce.
Během dnů Štíra (5., 6. a 7.1.2024), pokud to počasí dovolí, lze očistit a bělit kmeny stromů, připevnit na ně karton – ochrana před přehřátím; rozdrtit nařezané větve, přehodit – provzdušnit kompost.
Dny Kozoroha (11. a 12.2024) jsou ideální na kontrolu oplocení, opravy chodníků, napnutí drátěnky ve vinici, ovocném sadu; řezat – tvarovat lze živé ploty.
Fotogalerie
Text: Monika Šestinová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů