Zahrada

Nenechte se odradit cizokrajným původem! Tomel si dokážete vypěstovat i v našich podmínkách

Plody tomelu svým tvarem připomínají rajče a chutnají po zralém jablku, cukrovém melounu i mrkvi. A ačkoliv toto zdravé ovoce podporující imunitu působí cizokrajně, můžete si ho vypěstovat dokonce i na vlastní zahradě.

Plody tomelu
Zdroj: Shutterstock

Tomel japonský (Diospyros kaki)

Nenechte se zmást různými názvy. Kaki, tomel, churma, hurmikaki, šaronské ovoce, medové jablko i persimmon označují stejnou ovocnou rostlinu.

Jak ho pěstovat

Ačkoliv tento ovocný keř nebo strom pochází z východní Asie ze subtropických oblastí, dá se překvapivě dobře pěstovat i v našich podmínkách. Všeobecně se uvádí, že je pěstování tomelu vhodné spíše pro vinařské oblasti, ale můžete to zkusit i v lokalitách s drsnějším klimatem. První dvě zimy bývají většinou rozhodující, a pokud je stromek přežije, je pravděpodobné, že už ho žádný mráz nespálí.

V prvních letech se tedy doporučuje pěstování v nádobě. Pokud risknete výsadbu rovnou na zahradu, je vhodné rostlinu v nejchladnějších měsících chránit alespoň bílou netkanou textilií. Tomel bude nejlépe prosperovat na slunci poblíž fasády domu, podobně jako tomu bývá u meruněk. Půda by měla být dobře propustná a živná, nejlépe vyhnojená kompostem.

Především již plodící rostliny jsou náročné na zálivku. Při volbě odrůdy si pohlídejte, zda se jedná o jednodomou, nebo dvoudomou rostlinu. V některých případech je nutné samičí rostlinu doplnit další samčí. Dá se vypěstovat výsevem nebo hřížením větví.

Tomel japonský, hurmikaki
Zdroj: Shutterstock

Kalendář výsadby a sběru

Výsadba: březen, duben, září, říjen
Sběr: září – listopad
Rozestupy: 6 – 8 × 6 – 8 m

Tomel je ve své domovině ceněný nejen kvůli chutným a zdravým plodům. I jeho dřevo nazývané „černý eben“ nachází všestranné uplatnění.

Sběr

Rané odrůdy dozrávají v průběhu září, u pozdních odrůd bývají plody jedlé až v průběhu října, nebo dokonce koncem listopadu.

Uskladnění

Plody tomelu je možné skladovat krátkodobě v chladničce i v pokojové teplotě.

Naše volba

Rojo Brillante – zimuvzdornost do -18 °C, plodí i bez opylení.
Saijo – jedna z nejchutnějších odrůd, nevyžaduje opylovače.
Ragno – plody bez pecek, dají se sklízet už od září, nepotřebuje opylovače.

Tomel v kuchyni

Výživová hodnota

Plody obsahují kromě vody také necelých 20 % cukrů. Jsou v nich obsaženy vitamíny C a A a z minerálních látek pak měď, draslík, fosfor, železo a hořčík. Je to spolehlivý antioxidant, zbavuje únavy a zrychluje metabolismus.

Plně dozrálé plody tomelu připomínají konzistencí džem, který se dá dokonce i v čerstvém stavu snadno roztírat, ale pochutnáte si na něm i v kombinaci s tvarohem, měkkým sýrem, ořechy či vanilkou.

Tomel japonský, hurmikaki
Zdroj: Shutterstock

Dezert

Tři velké plody oloupeme, zbavíme semínek a rozmixujeme. Smícháme s jedním balením mascarpone, lžící cukru a špetkou skořice. Podáváme vychlazené.

Pomazánka

Oloupané kaki rozmixujeme, smícháme s tvarohem, lžící medu a vanilkovými semínky. Nejlepší v kombinaci s vánočkou.

Víte, že…

…tomel není jen jeden? V našich podmínkách se dají pěstovat i další druhy, jejichž plody stojí za ochutnání. Kromě toho japonského při dobré ochraně před mrazy poroste i tomel viržinský či obecný.
…koupené plody si budete muset nechat pár dní dozrát při pokojové teplotě. Tento postup ale u některých odrůd pěstovaných na zahradě není nutný, plody totiž rovnou dozrají už na větvích.

Text: Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů