Zahrada Zdraví

Plevel nad zlato aneb 5 dubnových léčivek, které by neměli chybět ve vaší lékárničce

Některé rostou přímo v zahradě, pro jiné si zajdeme do přírody. Učme se je poznávat, sbírat a využívat ve svůj prospěch.

Dubnové léčivé rostliny: bříza naložená na tinkturu.
Zdroj: Shutterstock

1 Bříza bílá (Betula alba)

Odvar z kůry pomáhá při dně, chronických ekzémech, těžce se hojících ranách, zánětech kůže s hnisavými ohnisky. Březová šťáva, míza, se používá do březových vod proti mastným vlasům, lupům a vypadávání vlasů. Po zředění vodou se může pít jako chutný stimulační nápoj, který pomáhá při revmatu a oslabené funkci ledvin.

2 Křen selský (Armoracia rusticana)

Říká se mu „kuchyňský penicilin“, pomáhá při chronickém zánětu jater, infekční žloutence, při infekci střev a močových cest, snižuje krevní tlak, celkově posiluje organismus. Normalizuje střevní flóru. Využívá se při obkladech a masážích na prokrvení.


3 Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Zahradní plevel s léčivým i kulinářským využitím. Nyní sbíráme plazivé oddenky, později mladé listy. Je výrazně močopudná, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, přidává se do diuretických, antirevmatických, protidnových a krev čistících čajů.

4 Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

Zlepšuje funkci žlučníku, jater, pankreasu, používá se jako pomocná léčba cukrovky, snižuje cholesterol, tlumí záněty močových cest. Syrové mladé listy můžeme přidávat do salátů.

Dubnové léčivé rostliny: pampeliška.
Dubnové léčivé rostliny: pampeliška | Zdroj: Shutterstock

5 Pýr plazivý (Elytrigia repens)

Pročišťuje organismus, je dobré diuretikum, rozrušuje ledvinové kameny, chrání bolavé sliznice, celkově posiluje organismus a kdysi byl i významnou potravinou. Je výrazným antirevmatikem, pomáhá při dně, artróze, při cukrovce, detoxikuje játra. Posiluje činnost srdce, zlepšuje krevní oběh a snižuje cholesterol.

Tip na článek: Podle čeho vybrat bylinky na vaši zahradu

Zdravé recepty z bylinek

Pampeliškový likér na hubnutí

150 g sušeného a drceného kořene pampelišky dáme do půllitrové lahve žitné pálenky a za občasného potřepání necháme 2 týdny louhovat, přecedíme, vylisujeme. Denně pijeme polovinu štamprle před obědem a před večeří.

Křenová tinktura proti revmatu

2 cm dlouhý kořen nadrobno nakrájíme a 3 týdny louhujeme v 50 ml brandy, scedíme. Vtíráme do kůže jako prokrvující, ohřívající a mírně dráždicí prostředek při bolestech kloubů, dně a revmatu.

Křenový sirup proti kašli

5 cm čerstvého kořene najemno postrouháme, přidáme dvojnásobné množství tekutějšího medu, necháme přes noc louhovat, scedíme přes tenkou gázu. Proti kašli a nachladnutí užíváme třikrát denně 0,5 až 1 lžičku asi 7 dní.

Dubnové léčivé rostliny: různé druhy bylinek a tinktury z nich.
Dubnové léčivé rostliny | Zdroj: Shutterstock

Kopřivová vlasová voda

50 g nadrobno nakrájených listů a kořenů v poměru 1 : 1 zalijeme půl litrem jablečného octa a necháme 3 týdny louhovat na slunci. Scedíme do tmavé lahve. Roztok vmasírováním vtíráme do hlavové pokožky proti lupům a vypadávání vlasů.

Kostivalová mast proti bolesti

100 g čerstvého rozdrceného kořene zalijeme v hrnci půl litrem olivového oleje a za stálého míchání 30 minut ohříváme na max. 70 °C, přecedíme. Kašovitý zbytek použijeme jako obklad a tekutinu nalijeme zpět do hrnce. Přidáme 50 g včelího vosku, necháme rozpustit, odstavíme a rozlijeme do kelímků. Po vychladnutí uzavřeme a uložíme do chladu. Vydrží rok. Má univerzální použití na masáže i nátěry bolavých kloubů a svalů.

Víte, že se na léčivé účinky dají sbírat a zpracovávat i pupeny dřevin? Zabývá se tím takzvaná gemmoterapie. Vychází z myšlenky, že v pupenech je podobně jako ve vajíčku nebo v embryu uložená velká dávka životadárné energie a důležitých látek. Pupeny se konzumují syrové, suší se na výrobu čajů nebo se z nich vyrábí tinktura.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů