1 Bříza bílá (Betula alba)
Odvar z kůry pomáhá při dně, chronických ekzémech, těžce se hojících ranách, zánětech kůže s hnisavými ohnisky. Březová šťáva, míza, se používá do březových vod proti mastným vlasům, lupům a vypadávání vlasů. Po zředění vodou se může pít jako chutný stimulační nápoj, který pomáhá při revmatu a oslabené funkci ledvin.
2 Křen selský (Armoracia rusticana)
Říká se mu „kuchyňský penicilin“, pomáhá při chronickém zánětu jater, infekční žloutence, při infekci střev a močových cest, snižuje krevní tlak, celkově posiluje organismus. Normalizuje střevní flóru. Využívá se při obkladech a masážích na prokrvení.
3 Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
Zahradní plevel s léčivým i kulinářským využitím. Nyní sbíráme plazivé oddenky, později mladé listy. Je výrazně močopudná, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, přidává se do diuretických, antirevmatických, protidnových a krev čistících čajů.
4 Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)
Zlepšuje funkci žlučníku, jater, pankreasu, používá se jako pomocná léčba cukrovky, snižuje cholesterol, tlumí záněty močových cest. Syrové mladé listy můžeme přidávat do salátů.
5 Pýr plazivý (Elytrigia repens)
Pročišťuje organismus, je dobré diuretikum, rozrušuje ledvinové kameny, chrání bolavé sliznice, celkově posiluje organismus a kdysi byl i významnou potravinou. Je výrazným antirevmatikem, pomáhá při dně, artróze, při cukrovce, detoxikuje játra. Posiluje činnost srdce, zlepšuje krevní oběh a snižuje cholesterol.
Tip na článek: Podle čeho vybrat bylinky na vaši zahradu
Zdravé recepty z bylinek
Pampeliškový likér na hubnutí
150 g sušeného a drceného kořene pampelišky dáme do půllitrové lahve žitné pálenky a za občasného potřepání necháme 2 týdny louhovat, přecedíme, vylisujeme. Denně pijeme polovinu štamprle před obědem a před večeří.
Křenová tinktura proti revmatu
2 cm dlouhý kořen nadrobno nakrájíme a 3 týdny louhujeme v 50 ml brandy, scedíme. Vtíráme do kůže jako prokrvující, ohřívající a mírně dráždicí prostředek při bolestech kloubů, dně a revmatu.
Křenový sirup proti kašli
5 cm čerstvého kořene najemno postrouháme, přidáme dvojnásobné množství tekutějšího medu, necháme přes noc louhovat, scedíme přes tenkou gázu. Proti kašli a nachladnutí užíváme třikrát denně 0,5 až 1 lžičku asi 7 dní.
Kopřivová vlasová voda
50 g nadrobno nakrájených listů a kořenů v poměru 1 : 1 zalijeme půl litrem jablečného octa a necháme 3 týdny louhovat na slunci. Scedíme do tmavé lahve. Roztok vmasírováním vtíráme do hlavové pokožky proti lupům a vypadávání vlasů.
Kostivalová mast proti bolesti
100 g čerstvého rozdrceného kořene zalijeme v hrnci půl litrem olivového oleje a za stálého míchání 30 minut ohříváme na max. 70 °C, přecedíme. Kašovitý zbytek použijeme jako obklad a tekutinu nalijeme zpět do hrnce. Přidáme 50 g včelího vosku, necháme rozpustit, odstavíme a rozlijeme do kelímků. Po vychladnutí uzavřeme a uložíme do chladu. Vydrží rok. Má univerzální použití na masáže i nátěry bolavých kloubů a svalů.
Víte, že se na léčivé účinky dají sbírat a zpracovávat i pupeny dřevin? Zabývá se tím takzvaná gemmoterapie. Vychází z myšlenky, že v pupenech je podobně jako ve vajíčku nebo v embryu uložená velká dávka životadárné energie a důležitých látek. Pupeny se konzumují syrové, suší se na výrobu čajů nebo se z nich vyrábí tinktura.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů