Zahrada

Venkovská zahrada – splněný sen majitelů

Venkovská zahrada získala po rekonstrukci zcela jiný rozměr. Výhled z interiéru nejen na zahradu, ale až za ni – na sousední pole a vzdálený horizont, je splněným snem majitelů.

Venkovská zahrada

Mladá rozrůstající se rodina, původně obyvatelé města, zakoupila přibližně před třemi lety v jeho blízkém okolí dům. Prostě zachtělo se jim venkova, soukromí a přírody. Zahrada je velké plus pro děti, nemluvě o chovu norských koček, jemuž se od přestěhování věnují. Část domu byla zrekonstruována, část je nová a stavební zásahy nebyly nutné. Jen ve stěně u terasy nechali noví majitelé pořádně zvětšit zasklení. Právě jemu vděčí za velkorysý výhled z domu do zahrady a přírody.

Zatímco kupovaný dům byl v dobrém stavu, o zahradě se to říci nedalo. A tak si majitelé pozvali na pomoc zahradní architektku. Majitelka vzpomíná: „S paní Klučárovou jsme rychle našli společnou řeč. Věděla jsem, že chci přírodní zahradu bez používání chemie, kde najde domov hmyz, ptáci a ježci, a která nebude příliš náročná na údržbu. Důležitým prvkem měl být výhled z interiéru, abych z domu viděla až na její konec. Úkolem bylo najít místo pro užitkovou část a vysadit několik dalších ovocných rostlin. Paní Zuzana vypracovala návrh, který se nám líbil. Měnili jsme v něm už jen detaily.“

Venkovská zahrada

Chtěli jsme něco přirozeného, ne vyumělkovaného. Se zahradou jsme velmi spokojení, rádi ji pozorujeme a poznáváme každý detail.


Nejprve uklidit

Dříve, než se přistoupilo k realizaci, musela se plocha vyčistit. „Zahrada byla příčně předělená plotem a zídkou. U domu byl vysoký a neprůhledný porost smrků a tújí, který zbytečně zastiňoval, navíc vše protínaly nepravidelně vedené chodníčky. Za garáží se nacházel vinohrad, v němž se ukrývalo několik ovocných stromů. Na podzim jsme se pustili do práce. Rozebíraly se příčné ploty, zídky a chodníky, vytínaly túje, smrky a klučil vinohrad, až na jeden řádek u plotu. Ukázalo se, že terén je dost nerovný. Na jaře jsme pokračovali jeho vyrovnáním, a abychom vytvarovali rovinu, nechali jsme navézt zeminu,“ vysvětluje zahradní architektka.

Venkovská zahrada

Venkovská zahrada

S loukou

V zadní části zahrady najdete klasické zeleninové záhony v úrovni terénu, určené pro zeleninu a drobné ovoce. „Myslím, že nemělo smysl dělat vyvýšené záhony, protože je tu dobrá půda, byla by to zbytečná investice,“ tvrdí zahradní architektka. „Starší ovocné stromy jsme ošetřili, nové vysadili a doplnili keříky s drobným ovocem. Trávník, ve kterém nevadí příměs jiných druhů, se tu nezalévá a seká jen podle potřeby. Nacházejí se v něm plošky bíle kvetoucí květinové louky, která se seká dvakrát ročně. To má za cíl přilákat hmyz, pro který otec majitelky vyrobil malý hmyzí hotel.“

Venkovská zahrada

Drobní živočichové vítáni

Přírodě se v zahradě daří i díky tomu, že majitelé nepoužívají chemii. Snaží se aktivně přilákat hmyz, ptactvo i ježky, a to kvetoucími výsadbami, hmyzím hotelem a speciálním domkem pro čmeláky. Na konci zahrady je přichystané zimoviště pro ježky vystlané slámou. Několik ptačích budek pro různé druhy ptactva je situovaných v odlišné výšce. Před kočkami je chrání špičatou kovovou zábranou umístěnou na kmeni stromů.

Původní garáž a zahradní domek vytvářejí pomyslný předěl na intenzivní část s automatickou závlahou a častým sekáním a extenzivní plochu, kde je vše ponecháno více samo sobě.

Venkovská zahrada

Zahradní architektka: Ing. Zuzana Klučárová, www.ekogarten.sk
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Miro Pochyba