Zahrada

Vybíráme zahradní krb. Na co určitě nezapomeňte

Příprava jídla v krbu či na grilu spojená s posezením s přáteli pod širým nebem se stala nejoblíbenější sezónní zahradní zábavou. Typická „grilovací kariéra“ většinou začíná s jednoduchým plechovým grilem za pár korun. A ačkoliv se grily z roku na rok vylepšují, vášniví nadšenci grilování dávají stále více přednost promyšleným exteriérovým zahradním krbům. Možná je čas nachystat se na příští sezónu – inspirujte se!

Výhodou všech krbů je, že na rozdíl od grilu mají ohniště s roštem chráněné před větrem a komínový sopouch na odvádění kouře. Příprava jídla se tak stává mnohem pohodlnější. Oheň v krbu musí dobře hořet, nesmí kouřit a má hřát. Pokud se ho rozhodnete vlastnoručně postavit, nezapomeňte při jeho stavbě dodržet některé technické zásady a bezpečnostní předpisy.

Kam umístit krb

Umístění krbu si před stavbou dobře zvažte. Mělo by to být takové místo v zahradě nebo na terase (kryté nebo otevřené), které využíváte pro odpočinek a je snadno dostupné z domu. Také by krb neměl překážet v průchodu a neměl by být umístěn přímo pod korunami stromů. Optimální umístění krbu předpokládá, že směry převládajících větrů budou využity pro lepší tah ohniště a odvedení kouře do volného prostoru. Z tohoto důvodu tedy krb nestavte na návětrné straně pozemku, ale tak, aby byl chráněn před větrem.

V případě, že krb umístíte nesprávně, se může stát, že osoby v jeho blízkosti budou z jedné strany v dosahu příjemně sálajícího tepla, zatímco z druhé strany budou zase vystaveny nepříjemně proudícímu vzduchu. Tento jev se projevuje zvlášť za chladnějších dnů nebo na podzim. Ideální je takové umístění, aby sálající teplo z ohniště vyhřívalo i zadní stěnu za krbem, u které jsou lavice na sezení.

Venkovní krby mohou stát v zahradě i samostatně, bez pevného začlenění do závětrné zdi nebo stěny domu, a nemusí být zděné – mohou být přenosné, díky čemuž můžete flexibilně ovlivnit výběr vhodného místa pro krb.

Vhodná velikost

Při plánovaní stavby krbu nebo při jeho koupi je třeba zvážit i jeho velikost a prostorové možnosti, které máte k dispozici. Přece jen v zahradě bude poutat pozornost jako první. Důležitý je i materiál, ze kterého bude zhotoven. Při jeho výběru zvažte takový materiál, aby zároveň ladil s okolím domu, například obkladem domu či dlažbou na terase.

Stavba zděného krbu

Je náročná a musí se při ní nutně dodržet některé podmínky, aby se podařila. Před samotnou realizací je třeba si vypracovat jednoduchý projekt s propočty a vzájemnými velikostními vztahy: k nejdůležitějším zásadám, které je třeba zohlednit, patří dobře dimenzovaný komín (jeho výška a světlost komínového otvoru), přiměřená velikost ohništního otvoru (výška, šířka, hloubka) a vhodný materiál (ladící se stavební částí okolí). Případně se poraďte s odborníky.

Zděný zahradní krb

Pec na pizzu

Místo krbu si můžete postavit poctivou pec na pizzu. Malý zděný prostor pece vytváří úplně jinou teplotu a atmosféru než trouba v kuchyni. Dosahuje extrémních teplot (400 až neuvěřitelných 650 stupňů Celsia), jakých nikdy v kuchyni nedosáhneme, a pizza je tedy upečená už za minutu či dvě. Další jedinečností je bohatá chuť, kterou jídlu odevzdá jen dřevo, respektive kouř ze dřeva. Chcete-li se zabavit a skutečně si troufnete na její stavbu sami, můžete dosáhnout originální podoby, ke které budete mít ještě blíže. Samozřejmě jsou důležité vaše zručnosti a poznatky. Na internetu najdete mnoho návodů na to, jak si postavit pec podle svých představ.

Betonový skládačkový krb

Je to absolutní klasika na našem venkově. Koupíte ho lacino, poskládáte rychle a vydrží vám desetiletí. Na grilování v kruhu menší rodiny bohatě postačí. Pokud si chcete postavit zahradní krb jako skládačku z prefabrikátů, musíte pro něj mít pevné a stabilní podloží stejně jako u zděného krbu. V případě, že nechcete, aby stál na dlažbě terasy, musí být do země zapuštěno zhutněné štěrkové lůžko s tloušťkou minimálně 20 cm.

Betonový skládačkový krb

Aby krb správně fungoval

1 Nepodceňte výšku komína

Aby krb dobře fungoval, nepodceňte stavbu komína. U zahradních krbů je standardní výška komína do tří metrů. Při této výšce je třeba zvětšit světlost komínového průduchu na 30 × 30 cm.

2 Ohništní otvor na správný tah

Krby se nejčastěji staví s ohništním otvorem s výškou 50 cm, šířkou 60 až 70 cm a hloubkou 40 cm. Tento poměr je důležité dodržet, aby měl krb správný tah. Ohniště krbu ale postavte tak, že jeho boční stěny i horní část zadní stěny směrem dozadu zešikmíte, aby odrážely teplo ven. Spalovací komora se v horní části zužuje do kouřového hrdla, navazujícího na komín štěrbinou, která se uzavírá kouřovou klapkou. Ve spodní části komína nad kouřovým hrdlem je výstupek, tvořící prohlubeň vratného dna. Jeho účelem je usměrňovat chladný vzduch klesající komínem a obracet ho zpět, aby nesrážel kouř do krbu a aby krb nekouřil (směrem ven z ohništního otvoru).

3 Aby cihly v ohništi nepraskaly

Dno a vnitřní stěny ohniště doporučujeme vyzdít šamotovými cihlami s použitím šamotové malty s přídavkem skla, které při vysokém žáru nepraskají.


4 Příslušenství

Při stavbě krbu myslete i na příslušenství, které budete při grilování využívat. Určitě oceníte funkci regulování ohně a také polohovatelnou mřížku na grilování, kterou si můžete umísťovat do různých výšek. Myslete na to, protože jejich dodatečné zabudování může být pracné.

5 Aby do komína nezatékalo

Na hlavu komína nezapomeňte dát plechovou nebo zděnou stříšku, která krb chrání před zatékáním dešťové vody. Stříška, nejčastěji ve tvaru vlnovky, by měla být umístěna 25 až 30 cm nad ústím komína na kovové tyčky. Můžete sem přidat i zachytávač jisker z drátěného pletiva.

Text: redakce, Ing. Ľubica Lešinská, PHD.
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů