Zahrada

Za rozšíření invazivního bolševníku v Česku pravděpodobně může kníže Metternich. Jak se ho zbavit

Je těžké ho v krajině přehlédnout. Někdy měří dva metry, jindy až pět. Má typické bílé květy, které mohou mít až půl metru v průměru. Bolševník velkolepý, dvou až víceletá rostlina, je v Česku dobře zabydlen. 

Prakticky nezničitelný bolševník velkolepý roste u cest, u řek i na loukách.
Zdroj: iStock

Kdo někdy četl slavné sci-fi Johna Wyndhama Den trifidů, toho asi jímala hrůza při představě trifidů – rostlin schopných pohybu. Trifid se přesouvá pomalým kývavým pohybem a má žahadlo, kterým dokáže zasáhnout cíl na 2 metry, píše se v románu. Zasažená oběť okamžitě umírá.

Bolševník sice není žádný chladnokrevný zabiják, ale trochu démonickou rostlinu z katastrofického románu připomíná. Také žahá – ovšem jen když se jej dotknete.  Fototoxické furanokumariny, které obsahuje, u člověka způsobují těžký zánět kůže – vyrážky a puchýře, které vám naskočí, nejsou ničím příjemným.

Zbavit se bolševníku je pořádná dřina

A ten pohyb? Bolševník sice na rozdíl od trifidů „nechodí“, ale přesto urazil za zhruba 200 let, co se poprvé v Evropě ocitl, kus cesty. Původně vysazován v jednotlivých okrasných zahradách rychle zplaněl a od té doby se začal nekontrolovaně šířit do okolí. Teď je rozšířen po celém starém kontinentu a ve většině zemí je veden jako nebezpečný invazní druh. Neexistuje rozumný způsob, jak se ho zbavit. Používají se postřiky, sekání i pálení. Nejúčinnější ale je celou rostlinu vykopat (přičemž musí být odstraněno 10 centimetrů kolem hlavního kořene), pak rozsekat na kousky a zlikvidovat.

Sice si s českým národem moc nerozuměl, v Čechách ale měl Metternich svůj rodinný majetek. Třeba zámek Kynžvart, kde zřejmě jako první vysadil rostliny bolševníku.
Sice si s českým národem moc nerozuměl, v Čechách ale měl Metternich svůj rodinný majetek. Třeba zámek Kynžvart, kde zřejmě jako první vysadil rostliny bolševníku. | Zdroj: Openverse

Kníže Metternich dostal semena bolševníku darem od ruského cara

Je zajímavostí, že za bolševník v Česku nemůžeme “vděčit” nikomu menšímu než knížeti Metternichovi. Byl to údajně on, kdo si rostlinu přivezl do Česka jako první. Bolševníky začal státní kancléř Rakouského císařství pěstovat u svého panství v zámku Kynžvart v západních Čechách. Právě odsud se pak začala rostlina šířit směrem na sever a na východ.

Můžeme-li věřit historickým pramenům, semena bolševníku velkolepého získal věhlasný rakouský ministr darem od ruského cara Alexandra I. Mělo se tak stát na Vídeňském kongresu roku 1815, kde mocní evropští politici řešili, jak si rozporcovat Evropu po abdikaci Napoleona Bonaparte.

Knížete Metternicha Češi neměli moc rádi - coby konzervativní politik nepřipouštěl myšlenky českého národa na větší nezávislost. Na dobovém obrázku s Napoleonem.
Knížete Metternicha Češi neměli moc rádi – coby konzervativní politik nepřipouštěl myšlenky českého národa na větší nezávislost. Na dobovém obrázku s Napoleonem. | Zdroj: Openverse

Text: Lukáš Karas
Foto: Openverse, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů