Zahrada

Zbavte se mravenců v trávníku snadno a rychle: Stačí je jednoduše přestěhovat

Mravenci jsou pracanti, kteří zajišťují dobré provzdušnění a rychlý odtok vody v trávníku. Ale jejich hnízda často zanechávají nevzhledná holá místa. Ukážeme vám, jak bojovat s hmyzem v trávníku a rychle se ho zbavit.

Boj s mravenci v trávníku
Zdroj: iStock

Mravenci jsou velmi užiteční v zahradě a zajišťují dobrou ekologickou rovnováhu. Kopáním svých tunelů uvolňují půdu. Ty provzdušňují trávník a umožňují dešťové vodě lépe se vsakovat. Požírají též škůdce a pomáhají rozkládat organické materiály, jako jsou mrtvé rostlinné zbytky. Tím se zlepšuje i kvalita půdy.

Ale ne všude chceme tyto drobné pracanty. Zejména černí mravenci jsou známí podkopáváním teras, cest a budov. Nepříjemné mohou být i jiné druhy mravenců. V trávníku vytvářejí nevzhledné hromádky, zanechávají holá místa a ztěžují sekání. Jestli si chcete konečně uvolněně sednout nebo lehnout do trávy, rychle vás navštíví a není neobvyklé, že vás i bolestivě kousnou. V tomto článku vám představíme účinné domácí prostředky a jednoduché tipy, pomocí nichž se mravenců rychle a snadno zbavíte.

Tyto druhy najdete v trávníku

Ne všichni mravenci jsou stejní. Jen u nás existuje více než sto deset různých druhů. V zahradách se usazují tři hlavní druhy: mravenec obecný – černý (Lasius niger), mravenec žlutý (Lasius flavus) a mravenec žahavý – červený (Myrmica rubra). Každý z nich vykazuje trochu jiné způsoby života a chování.

Mravenec žahavý

Tito „červení“ mravenci žijí ve velkých koloniích. Upřednostňují vlhké prostředí a hnízda si obvykle stavějí v zemi, pod kameny nebo v shnilých kmenech. Jako všežravci mají různé zdroje potravy, včetně (mrtvého) drobného hmyzu, nektaru a sladkých šťáv z rostlin. Oblíbenou potravou je medovice mšicí. Aby mšice netrpěly hladem, mravenci je úmyslně roznášejí po zahradě, starají se o ně, a dokonce je i brání. Pokud se dravý hmyz nebo paraziti pokusí mšicím ublížit, mravenci je budou agresivně bránit. Když jsou jejich hnízda narušená, mohou též reagovat agresivně. Jejich kousnutí je bolestivé a pálí.

Mravenec žahavý
Mravenec žahavý | Zdroj: iStock

Mravenec žlutý

Žije ve velkých koloniích. Upřednostňuje otevřené travnaté plochy a hnízda si často staví v mělkých hromádkách v blízkosti trávníku. Jako všežravci se živí jiným (mrtvým) hmyzem, stejně tak i nektarem a medovicí mšic. I mravenci žlutí mohou pěstovat mšice, podobně jako mravenci žahaví. Všeobecně jsou klidní a při ohrožení rychle utíkají. Mohou však i bolestivě štípat.

Mravenec obecný

„Černí“ mravenci jsou známí svým výrazným chováním při stavbě cest. Upřednostňují sušší prostředí a hnízda si často staví u cestiček, pod kameny nebo ve štěrbinách chodníků. Tito mravenci jsou též všežravci, živí se nejen hmyzem a rostlinnými šťávami, ale i zbytky lidské potravy. Zatímco ostatní mravenci se častěji vyskytují na trávníku, černí mravenci také osidlují domy. Často můžete sledovat dlouhé cesty od jejich hnízda až ke zdroji potravy.

Mravenec obecný
Mravenec obecný | Zdroj: iStock

Jak se jich zbavit

Pokud se vám mravenci vymknou kontrole nebo se usadí na nepříznivých místech, můžete se jich zbavit pomocí domácích prostředků a šetrných metod.

Přestěhujte je: Pokud kolonie mravenců ještě není příliš velká, účinný domácí prostředek je přestěhovat je. Po krátké době bude váš trávník bez mravenců. Za tímto účelem naplňte květináč dřevěnými hoblinami nebo suchou trávou a trochou džemu. Následně ho umístěte otvorem směrem dolů nad vchod do mraveniště. Co nevidět začnou mravenci ukládat svoje kukly do dřevěných hoblin nebo do suché trávy. A hnízdo si přesunou z trávníku do květníku. Následně květináč i s kolonií mravenců přemístěte na nové místo, které by mělo být od toho starého vzdálené alespoň třicet metrů.

Odežeňte je vlhkostí: Mravenci žlutí a obecní upřednostňují suché trávníky a ustupují z nich, jen když jsou mokré. Jestli máte na trávníku jeden z těchto dvou typů mravenců, zalejte jim hnízdo postřikovačem na trávník nebo zahradní hadicí. Vytrvalá vlhkost v trávě mravence odežene.

Rozptylte je pachy: Protože mravenci se orientují na základě vůní. Silné pachy, včetně citrusových olejů, octa, mátového oleje, hřebíčkového oleje a křídy, zakrývají pachové stopy mravenců a způsobují, že mravenci ztrácejí orientaci. Pokud se mravenci dostanou z trávníku na terasu, je možné nastříkat některý z výše uvedených olejů zředěný vodou.

V samotném trávníku je třeba volit jen látky, které trávě neškodí. Proto v žádném případě nepoužívejte ocet! Sůl je neúčinná proti mravencům a poškozuje váš trávník, půdu, a v konečném důsledku i spodní vodu. Neškodný je například odvar z česneku. Stačí ho vydatně nastříkat na trávník, zejména v oblastech, kde jste viděli mravence, nebo podél okraje trávníku, abyste je odradili.

V samotném trávníku je třeba volit jen látky, které trávě neškodí. Proto v žádném případě nepoužívejte ocet!
V samotném trávníku je třeba volit jen látky, které trávě neškodí. Proto v žádném případě nepoužívejte ocet! | Zdroj: iStock

Kávová sedlina: Proti mravencům má dvojí účinek. Vůně je tak silná, že může způsobit dezorientaci mravenců. Mravenčí stopa se rychle rozpustí, když káva vůni překryje. Navíc kofein obsažený v kávě je pro mravence toxický. Pokud hmyz sní kávovou sedlinu, zemře. TIP: Kávovou sedlinou uděláte svému trávníku službu, protože působí jako přírodní hnojivo!

Jedlá soda: Když mravenci snědí jedlou sodu, uhynou. Aby byl jed pro mravence chutný, můžete ho smíchat s práškovým cukrem a posypat jím hnízda a cestičky mravenců.

GALERIE

Text: Jana Komadelová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů