Na trávníku se zimní období podepíše každý rok a je úplně jedno, jestli byla zima mrazivá a bohatá na sníh, nebo naopak teplá a deštivá. Než se pustíte do údržby trávníku, nechte ho vyschnout. „Pozimní“ údržba se většinou provádí v březnu nebo v dubnu, záleží na počasí.
Po částečném vyschnutí můžete udělat důkladnou vertikutaci, při které trávník provzdušníte a zbavíte pro vzduch a vodu nepropustné plsti. Hlubší nerovnosti vyrovnejte trávníkovým substrátem, na ty menší postačí křemičitý písek.
Pokud je potřeba, holá místa dosejte travním osivem. Na závěr pak celou plochu pohnojte jarním trávníkovým hnojivem. Je jen na vás, jestli použijete hnojiva pomalu, nebo rychle rozpustná. Oba typy mají své výhody i menší nedostatky.
Vyzkoušejte i tyto osvědčené tipy:
1. Trávník po zimě nekoste příliš nízko
Po první vertikutaci nechte trávník trochu povyrůst a první sečení provádějte na vyšší úroveň (cca 4–5 cm). Příliš krátké sečení by mohlo oslabit trávu a podpořit růst plevelů a mechů.
2. Dopřejte trávníku jarní zálivku
Jarní deště nemusí vždy stačit k tomu, aby měl trávník dostatek vláhy. Pokud je sušší jaro, zalévejte trávník pravidelně, ale raději méně často a důkladně (cca 20–30 litrů na m²), než jen lehce každý den.
3. Použijte přírodní hnojiva
Kromě běžných granulovaných hnojiv můžete využít i přírodní alternativy, jako je kompostový čaj nebo jemně prosátý kompost, který dodá půdě nejen živiny, ale také prospěšné mikroorganismy.
4. Bojujte proti mechu ekologicky
Pokud se na trávníku objeví mech, zkuste nejprve upravit pH půdy přidáním jemně mletého vápence nebo dřevěného popela. Pravidelná vertikutace a provzdušnění také pomohou mechu zabránit v růstu.
5. Nezapomeňte na dosetí a správnou směs osiva
Poškozená místa dosejte kvalitním travním osivem odpovídajícím typu vašeho trávníku. Pro hustší a odolnější trávník zvolte směs s vyšším podílem kostřavy červené a lipnice luční.
Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů, Článek částečně vznikl pomocí ChatGPT