Šeřík je oblíbený i proto, že každoročně bohatě kvete, a to bez potřeby specifické péče. Odolává mrazům, větru i slunci.
Roste rychle, často však zabere místa, kde není žádoucí. Nové kultivary, hlavně naroubované, moc neodnožují, a tedy tento problém nezpůsobují. Soukvětí šeříku, která jsou nejčastěji fialová, růžová či bílá, nádherně a pronikavě voní. Díky tomuto je keř v době kvetení nepřehlédnutelný široko daleko. Soukvětí jsou často mohutná, lákají nejen užitečný hmyz, ale i kolemjdoucí, aby si ho odřezali a dali do vázy.
Výběr a umístění
Rozeznáváme několik druhů šeříků a podle toho je musíme v zahradě rozmísťovat. Navzájem se totiž liší hlavně výškou růstu. Nejčastěji pěstovaný šeřík obecný (Syringa vulgaris) může dosáhnout klidně výšky pěti metrů a zabere více prostoru. Hodí se proto tam, kde je více místa, vždy spíše do pozadí než popředí.
Jemnější a hustší, i když také vyšší, je šeřík čínský (Syringa chinensis). Dorůstá do výšky tří a půl až čtyř metrů. Rovněž tento druh je lepší sadit do pozadí, případně do skupin, ale i jako solitér. Naopak šeřík malolistý (Syringa microphylla) je ideální do popředí či doprostřed kompozicí, protože je nižší – jen asi metr až metr a půl vysoký. Zatímco z prvních jmenovaných druhů si můžete udělat volně rostoucí živý plot, poslední druh můžete zakomponovat i do většího květinového záhonu.
Šeříky prosperují na slunných, částečně i polostinných místech s propustnou, úrodnou a přiměřeně vlhkou půdou, která by ideálně měla obsahovat vápník. V kyselejších půdách se této dřevině příliš dobře nedaří. Po dobrém zakořenění snese keř i více sucha. Místo vybírejte precizně, vždy tak, aby dřevina měla dostatek místa pro svůj růst.
Výsadba a pěstování
Šeřík můžete s kompaktním kořenovým balem vysazovat během celého vegetačního období, ideálně na jaře nebo na podzim. Dejte pozor, abyste naroubované velkokvěté kultivary vysadili o něco hlouběji, asi o deset centimetrů. Po výsadbě dřevinu zavlažujte. Následující rok musíte provést řez, při němž jednoleté výhony bude nutné zkrátit na polovinu. Tím se keř rozkošatí. Kvetení můžete podpořit i přihnojováním kvalitními vícesložkovými hnojivy.
Každou zimu též musíte myslet na prosvětlování starších keřů, tak je zbavíte křížících, zahušťujících, suchých a poškozených větví. Když keř ztratí kondici, bude ho lepší radikálně zřezat, a tak zmladit. Ačkoliv hned nebude kvést, časem se opět dostane do původní formy.
Dobré rady
Aby šeřík ve váze dlho vydržel
Životnost a svěžest šeříkové kytice prodloužíte tak, že odstraníte listy a konce dřevnatých stonků jemně naklepete kladivem. Zvětšíte tím plochu, kterou šeřík bude přijímat vodu. Zároveň se vyplatí dát do vody speciální prostředek na udržení svěžesti kvetoucích dřevin.
Pěstování šeříku zvládne i úplný začátečník
K nejdůležitějším úkonům, na které se musí myslet, patří snad jen odstraňování odkvetlých květů. Bez toho se keř zbytečně vysiluje tvorbou semen.
Prosvětlování a zmlazování
Přerostlé starší keře a stromky, které jsou zespodu holé a řídké, můžeme bez obavy radikálně zkrátit o polovinu až dvě třetiny do starého dřeva. Staré keře velmi dobře snášejí hluboké zmlazení. Větve zřežeme ve výšce třicet centimetrů nad půdou. Každý větší zásah do koruny způsobuje, že další dva roky rostlina nekvete.
Výsadba
Vhodnější termín na výsadbu je podzim (až do zamrznutí půdy). Šeřík totiž potřebuje k zakořeňování dostatek vláhy. Při výsadbě na jaře urychlíme ujmutí zkrácením výhonků na tři až pět pupenů. Tak zároveň podpoříme tvorbu většího počtu nových výhonků, dobré rozvětvení a pevnější základ korunky.
Keř i stromek
Mohutná střapcovitá soukvětí šeříku, často dlouhá až čtyřicet centimetrů, tvoří stovky jednoduchých i plných drobných trubkovitých kvítků. Šeřík sice kvete krátce (jen tři týdny v květnu), ale jeho krása stojí za to. V jeho prospěch mluví i to, že vyniká nenáročností a odolává mrazům. Pěstuje se jako keř i stromek. Dorůstá do výšky od jednoho do čtyř metrů.
Náš tip: Šeřík (Syringa) kvete na jaře, a proto je neodmyslitelnou součástí pestrobarevné jarní zahrady. Ačkoliv nejkrásnější je právě v době kvetení, tedy koncem dubna a v květnu, potěší i později, v létě, když bohatě olistěné keře poskytují příjemný stín. Šeřík se více pěstoval ve venkovských zahradách, nic se na tom nemění ani v současnosti, avšak postupně se dostává i do moderních městských zahrad. Hlavně jeho novější kultivary.
Řez šeříku
Výchovný řez mladých rostlin provádíme začátkem března; během mírné zimy můžeme už v únoru.
Udržovací řez provádíme v předjaří – korunku prosvětlíme, aby se mladé dřevo obnovovalo; řez neprovádíme každý rok, ale podle potřeby zkracujeme přerostlé výhonky (překážející, rostoucí napříč, suché, polámané).
Starší, intenzivně kvetoucí rostliny řežeme zásadně až po odkvětu.
Čím je řez hlubší, tím víc se tvoří nové silnější výhonky; redukováním jejich počtu se zvýší množství a velikost soukvětí; překážející větvičky zřežeme těsně při zemi nebo je zkrátíme hluboko do kostrových větví.
Měli bychom šetřit všechny mladé, dostatečně silné výhonky s velkými terminálními (vrcholovými) pupeny; postranní (boční) pupeny bývají menší a jsou jen listové.
Všechny větší řezné rány (s průměrem dvou centimetrů a víc) zatřeme štěpařským voskem, latexem nebo stromovým balzámem.
Náš výběr
Šeřík obecný (Syringa vulgaris)
Termín kvetení: V–VI
Barva květu: bílá až krémová, purpurová, fialová až modrá
Rozměry: šířka cca 2 m, výška cca do 5 m
Je nejvyšší, asi do pěti metrů. Jeho květy jsou bílé, žluté, růžové, fialové, purpurové a též vícebarevné. Mohou být plné, poloplné nebo jednoduché. Tento druh dost odnožuje, proto je na to třeba myslet při hledání vhodného místa před výsadbou. Je ideální k pěstování v křovité i stromkovité formě. Většinou se rozrůstá hlavně do šířky. Často je k sehnání v pěkných kultivarech, které jsou naroubované. Odolává mrazům a po řezu se rychle regeneruje.
Šeřík čínský (Syringa chinensis)
Termín kvetení: V
Barva květu: fialová až růžová
Rozměry: šířka cca do 4 m, výška cca do 4 m
Je středně vysoký, asi do tří a půl metru, roste však víc do šířky. Je jemnější, květy jsou drobnější, nejčastěji růžové nebo fialové. Listy jsou srdcovité a menší. Téměř netvoří plody a neodnožuje, což je jeho největší předností. Hodí se do zahrad v přírodním stylu, a to hlavně těch větších. Ideální je pěstovat ho v křovité formě. Dřevině se vyplatí vyhradit větší prostor, lépe tak vynikne.
Šeřík malolistý (Syringa microphylla)
Termín kvetení: V
Barva květu: světle nachová až tmavě růžová
Rozměry: šířka 2,5–3 m, výška 1,5–2 m
Je nízký, asi do metru a půl. Roste kompaktněji, hustěji. Tvarováním se dá udržet v pěkné formě. Květy jsou drobné, nejčastěji fialové, s intenzivní vůní. Menší listy jsou také pěkné. Jde o druh, který se v poslední době těší velké oblibě. Nejlépe se hodí k pěstování tam, kde není moc místa. Odnožuje, ale ne příliš, takže se dá velmi snadno udržet v určitém prostoru. Tento druh je možné pěstovat i ve větších vegetačních nádobách. Využít ho můžete i k zaplnění místa ve větším květinovém záhonu.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů