Ořechové skořápky nemusí být jen odpadem, ale naopak cenným zdrojem pro váš domov a zahradu. Předtím, než je vyhodíte, zastavte se a přečtěte si naše tipy, jak je můžete využít. Překvapí vás, jak mnohostranné mohou být a jak snadno je můžete začlenit do svého každodenního života.
1. Kompostování
Věděli jste, že vyhazování ořechových skořápek do kompostu může být užitečné? Složky při rozkladu procházejí ze skořápky do půdy a zvyšují v ní obsah živin. Kompost sám o sobě je cenné hnojivo a je možné ho použít i jako mulč rostlin. Ušetříte tak nejen peníze za hnojiva z obchodu, ale přispějete i ke zlepšení životního prostředí.
2. Hnojivo a substrát pro pokojové rostliny
Pokojové rostliny je třeba přesazovat častěji, protože substrát časem ztrácí živiny. Když ale do nové zeminy přimícháte drcené skořápky vlašských ořechů, substrát tím provzdušníte a zálivková voda z něho může lépe odtékat. Půda je zároveň bohatší na živiny.
Někteří zahradníci dokonce používají ořechové skořápky na výsadbu orchidejí. V takovém případě však musíte skořápky dobře rozdrtit. Kusy by neměly být větší než 1 cm, aby se voda nemohla zadržovat v prohlubinách skořápek.
3. Jako podpalovač
Jen málokdo ví, že skořápky vlašských ořechů jsou užitečné i jako pomůcka na podpalování. Oheň v grilu či ohništi snáze zapálíte, pokud použijete ořechové skořápky vyplněné papírem.
4. Jako dochucovadlo
Oříšková chuť nepochází jen ze samotných vlašských ořechů. Tuto chuť mohou dodat i skořápky. Když v malém množství přidáte do vody namleté skořápky, můžete jimi vylepšit chuť polévek i omáček.
5. Na pokožku a vlasy
Antibakteriální účinek ořechových skořápek využívá i kosmetický průmysl. Prášek ze skořápek vlašských ořechů slouží jako přírodní barvivo. Vlasy a textilie mohou takříkajíc měnit barvu. Promývání odvarem ze skořápek vrátí vlasům sílu, zastaví vypadávání a postupně dokáže vrátit barvu šedinám.
Jakýkoliv čisticí krém se dá v několika jednoduchých krocích proměnit na peeling. Pro tento účel se skořápky vlašských ořechů co nejjemněji nasekají a přidají do krému, který si následně vmasírujete tam, kde je to potřeba.
6. Čaj z ořechových skořápek proti kašli
Čisté skořápky z dvanácti ořechů nechte louhovat v 0,5 l vody. Po 12 h vodu i se skořápkami převařte a sceďte. Hotový čaj se pije vlažný víckrát denně. Pomáhá při kašli a zahlenění. Pokud vám výrazná chuť tohoto přírodního čaje nesedí, můžete si ho dochutit stévií nebo troškou medu.
Fotogalerie
Text: Monika Šestinová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů