Zdraví

Hledáte způsoby, jak v zimě utužit vaše zdraví? Vsaďte na tyto aktivity

V zimě býváme náchylnější k nemocem, nachlazení, a také ke stavům, kdy jsme leniví, rozlámaní a nic se nám nechce. Ano, v tomhle ročním období bychom měli relaxovat a odpočívat, abychom načerpali síly do dalšího roku, ale i tak je dobré dopřát si aktivity, které posílí obranyschopnost našeho organismu a pomůžou vyplavit tolik příjemné endorfiny.

mladá dvojice běhá v zimě
Zdroj: Shutterstock

Otužování

Lidskému tělu přináší otužování celou řadu benefitů. Především účinně zlepšuje fungování imunitního systému a přispívá také k pozitivní náladě. I otužování má ovšem svá pravidla, která je třeba dodržovat, a to zvlášť v případě, že s ním teprve začínáte.

Neláká vás představa otužování v rybníce nebo řece? Nebojte, hravě ho zvládnete i doma:

  1. Omyjte si studenou vodou ruce a obličej.
  2. Ponořte své předloktí a nohy po kolena.
  3. Dejte si vlažnou sprchu, kterou ukončíte sprchou ledovou – rukou po ramena, nohou po kyčle.
  4. Opět si dopřejte sprchu od vlažné až po ledovou, tentokrát zapojte i velké klouby.
  5. Ledovou sprchu dopřejte i středu vašeho těla. Opatrně u boků, jedná se o citlivou část. A pokud chcete – osprchujte i hlavu.

Další dny můžete upustit od vlažné části a úvodní teplotu vody snižovat. Pamatujte hlavně na to, že s otužováním je potřeba začínat postupně, praktikovat ho pravidelně a především při něm brát ohled na váš zdravotní stav i věk.

Vyzkoušet lze také otužování ledem, které znáte hlavně po saunování z wellnesů, ale klidně ho zkuste i v domácích podmínkách, kdy si budete ledovými kostkami chladit jednotlivé části těla. Případně si vyrobte větší ledové kousky v silikonových formách na muffiny nebo v plastové krabičce.

žena otužuje v ledovém jezeru
Zdroj: Shutterstock

Proč praktikovat otužování:

  • dodává pocit svěžesti;
  • zlepšuje soustředění;
  • zlepšuje trávení;
  • snižuje riziko revmatu, srdečních onemocnění a prý i stařecké demence, Alzheimera nebo Parkinsona.

Saunování

A od chladu se hezky přesuneme do tepla, k moc hezké tradici, která se z Finska rozšířila do celého světa. Nejvíc je u nás oblíbená právě v podzimních a zimních měsících, kdy přispívá k prohřátí našeho těla a účinnému posílení imunitního systému. Také při saunování je třeba brát v potaz svůj věk a zdravotní stav a dodržovat pár základních pravidel:

  1. Dejte si sklenici vody a pitný režim dodržujte i při saunování.
  2. V sauně nejlépe ležte, abyste se prohřáli rovnoměrně, ale samozřejmě můžete i sedět. Čím vyšší stupínek si vyberete, tím vyšší teplotě své tělo vystavíte. Délka pobytu v sauně je individuální,  nejčastěji se jedná o 15 minut, přičemž cyklus ve spojení s ochlazením těla (v bazénku, kbelíkem s ledovou tříští nebo vodou) byste měli opakovat v „troj cyklech“.
  3. Mezi jednotlivými saunami si dopřejte odpočinek v relaxační místnosti.

Jestli máte možnost vyzkoušet i parní saunu, určitě jděte do toho. Často bývají i s příměsemi bylinek, které krásně pročistí dutiny a stojí za to si v nich dopřát i peeling s pomocí soli nebo květového medu. Po saunování si dopřejte klid a odpočinek, v nejlepším případě rovnou lehněte do postele a užijte si pohodový spánek.

Sauna s bylinkami
Zdroj: Shutterstock

Proč praktikovat saunování

  • zlepšuje imunitu;
  • odplavuje z těla škodlivé látky;
  • posiluje horní dýchací cesty;
  • snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění a mozkových příhod,
  • léčí nespavost a zlepšuje náladu.

Běhání v zimě

I když máme v zimě sklon spíše k lenošení v teplých dekách, neměli bychom v tomhle ročním období zapomínat na sport. Třeba na oblíbené běhání. Jak ho v zimě bezpečně praktikovat?

Než se rozhodnete vyběhnout, podívejte se, jaká má být předpověď počasí. Sportování za třeskutých mrazů a sněhové vánice samozřejmě není tou nejlepší volbou. Raději dejte přednost dnům, kdy mají být teploty mírnější, stejně jako povětrnostní podmínky. Vyhnete se tak kluzkým trasám a sněhovým závějím.

Pamatujte na to, že v zimě máme přeci jen o dost méně světla. Proto si s sebou vezměte pro jistotu i čelovku, kdybyste se někde nečekaně zpozdili. Stejně tak nezapomeňte na reflexní prvky!

Co si obléct na běhání v zimě

  1. Základní teplá vrstva – nejlépe kvalitní vlněné termoprádlo s dlouhými rukávy a poutky na palce. Vyhněte se bavlněnému oblečení, které se snadno propotí nebo nasákne vlhkost.
  2. Dlouhé legíny nebo běžecké kalhoty.
  3. Běžecká bunda – lehká, prodyšná, kterou neprofoukne vítr.
  4. Ponožky – funkční, vyšší, teplé, které vám zakryjí i kotníky.
  5. Teplá čepice nebo čelenka, lehké fleecové rukavice a pohodlný nákrčník. Některé z těchto doplňků možná budete chtít postupně shodit, myslete tedy na to, aby vaše bunda měla například kapsu, do které je budete moci uložit.
dvojice důchodců běhá
Zdroj: Shutterstock

Nezapomínejte také na pravidelný pitný režim. Pokud se chystáte běhat po dobu delší než 45 minut, vezměte s sebou i lahev s vodou. A jestli se chystáte sportovat za jasného dne, určitě se vám budou hodit sluneční brýle, které vaše oči ochrání od slunečních paprsků odrážejících se od sněhu.

Než vyběhnete, dopřejte si klasickou rozcvičku, abyste své tělo rozehřáli. Pokud s běhám v zimě teprve začínáte, nesnažte se napoprvé trhnout svůj osobní rekord, ale postupujte pomalu. Začněte například rychlou desetiminutovou chůzí nebo pomalejším joggingem. Věnujte také zvýšenou pozornost tomu, kam šlapete – vyhýbejte se kluzkým plochám, sněhu i kalužím.

Na závěr běhu si dopřejte zvolnění nebo krátkou procházku, aby se vaše tepová frekvence vrátila zase do normálu a nezapomeňte také na protažení. Doma se hned vydejte do sprchy a převlékněte se do teplého oblečení. Pokud jste vyrazili na běh autem, zvažte převlečení i v něm, abyste necestovali v mokrém a propoceném oblečení.

Zdravý zimní spánek

Kvůli malému množství světla v zimních měsících se spousta lidí cítí unavená, rozlámaná a ospala. O to víc je důležité stanovit si pravidelný denní režim, který budete dodržovat:

  • Vstávejte a uléhejte ve stejnou hodinu včetně víkendů.
  • Vytvořte si vstávací i usínací rituály. Ráno si dejte šálek čaje nebo kávy, zacvičte si, protáhněte se, pusťte si hudbu. Před spaním si zase zvolte nějakou klidovou činnost, např. četbu knih, meditaci, při které necháte rozsvícená pouze tlumená světla.
  • Přes den buďte aktivní. Samozřejmě, že si můžete najít čas na „chumlací chvíle”, ale určitě není dobré strávit celý den na gauči.
  • Používejte správné osvětlení. Barevné odstíny světel i jejich intenzita by měla odpovídat denní době. Večer tedy dbejte na to, abyste používali osvětlení v teplých odstínech a alespoň dvě hodiny před usnutím se vyhněte tzv. modrému světlu. S tím se setkáváme např. u displejů mobilních telefonů. Ty už ovšem naštěstí nabízejí možnost večerního režimu.
Lampa s měkkým žlutým osvětlením
Zdroj: Shutterstock
  • Tma, ticho a klid. Pro vydatný spánek a odpovídající regeneraci naše tělo potřebuje klid a ticho. Proto pořádně zatemněte okna a z ložnice odneste všechny elektrické přístroje a jiné vybavení, které by vás v noci mohlo rušit.
  • Čerstvý vzduch a správná teplota. A důležité je samozřejmě spát ve vyvětrané místnosti bez vydýchaného vzduchu a za nejvhodnější teploty pro spánek, která se doporučuje kolem 18°C.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů