Tipy, jak prát bílé prádlo
- Bílé prádlo by se mělo prát minimálně na 60 stupňů. Samozřejmě ale záleží na materiálu (o kterém vám více napoví jeho etiketa).
- Bílé prádlo by se mělo vždy prát pouze s bílým. Zabráníte tím usazení jiných barev na prádle.
- Pračku nepřeplňujte – když bude v pračce nedostatek místa, nebude dobře vyprané a je dost pravděpodobné, že postupně zešedne.
- Důležité je také odstranění vodního kamene z pračky, i ten totiž může mít za vinu zašedlé prádlo. V obchodě lze zakoupit prostředky na odstranění vodního kamene anebo lze pračku několikrát do roka vyčistit pomocí octa či kyseliny citronové.
- Máte tvrdou vodu? Použijte místo aviváže 1 hrnek bílého octa.
- Svítí venku sluníčko? Zapomeňte na sušičku, raději prádlo vyvěste ven.
Perkarbonát
Perkarbonát nebo také peruhličitan sodný je na bílé prádlo expert. Krásně vám ho vybělí a poradí si i s odolnými skvrnami. Kromě klasického prádla ho oceníte i na praní plínek – má totiž nejen bělicí účinek, ale také desinfikuje. Je také vhodný pro citlivou pokožku a alergiky.
Lázeň na namočení prádla
- 2 litry vařící vody (60–90 stupňů)
- 20 g perkarbonátu
Vařící vodu nalijte do velké nádoby nebo vany, přidejte perkarbonát a promíchejte. Během pár minut se zcela rozpustí.
Pak ponořte bílé prádlo do vody a nechte přes noc namáčet. Druhý den vodu slijte a dejte prádlo vyprat, jak jste zvyklí.
V případě hodně zašlého prádla bude možná potřebné postup několikrát opakovat.
Při namáčení je důležité respektovat údaje o povolené teplotě na cedulce prádla nebo povlečení, které budete namáčet. Perkarbonát rozpusťte ve vařící vodě a pak ho můžete nechat vychladnout na potřebnou teplotu.
Perkarbonát se rozpouští při teplotě 40 stupňů a vyšší, u studenější vody tedy nebude fungovat.
Jak udržet bílou barvu prádla
- Do každé pračky přidejte 1–2 lžíce perkarbonátu. Používejte ho při každém praní k pracímu prášku. Přidávejte ho pouze do pračky s bílým prádlem, na barevné není vhodný.
- Další možnost je použít 1 citron pokrájený na kolečka či 2 sáčky kypřicího prášku do pečiva. Přidejte k prádlu a vyperte.
Ocet
Společně s pracím prostředkem přidejte do praní i 1/2–1 hrnek bílého octa. Já osobně ho dávám místo aviváže (tu vůbec nepoužívám). Bonusem je příjemně měkké prádlo.
Citrony
Velký hrnec naplňte vodou. Dejte do něj 1–2 citrony nakrájené na kolečka a přiveďte k varu. Sundejte ze sporáku. V této lázni namočte prádlo alespoň po dobu hodiny, poté vyperte.
Anebo přidejte 1/4–1/2 hrnku citronové šťávy do přihrádky s pracím prostředkem.
Jedlá soda
Smíchejte 4 litry vody s hrnkem jedlé sody. Prádlo nechte namáčet pár hodin. Vyperte.
Zašedlé prádlo
- Namočte ho na pár hodin do vody se solí. Prádlo sušte venku na sluníčku, nikoli doma na sušáku či v sušičce. Sluníčko má totiž bělicí účinek, a navíc prádlo krásně provoní.
- Do bubnu pračky přidejte lžíci jedlé sody při každém praní.
Jak odstranit skvrny
V tomto případě vám pomůže jádrové mýdlo. 200 gramů (1 kostka) nastrouhejte do 10 litrů vody. Prádlo namočte do tohoto roztoku, nechte přes noc působit a vyperte. Anebo skvrnu potřete jádrovým mýdlem, nechte pár minut působit a poté dejte vyprat.
Skvrny vyčistěte co nejdříve po jejich vzniku. Čím později se k tomu dostanete, tím to bude těžší. Alespoň je otřete ubrouskem a důkladně vysušte.
Na odolnější skvrny lze také použít směs octa a jedlé sody. (Pozor, při smíchání začne šumět.) Natřete na skvrnu, nechte působit a dejte do pračky.
Mastnota
Prádlo namočte, mastnou skvrnu posypte jedlou sodou a nechte přes noc působit.
Krev
Vyčistíte peroxidem vodíku (3% roztok), anebo zaschlou krev posolte a nechte odmočit v octové lázni.
Tráva
Litr vody smíchejte se 3 lžícemi octa, prádlo namočte na několik hodin a vyperte.
Zažloutlé skvrny od potu
Prádlo namočte na několik hodin do teplé vody s octem – na kyblík vody použijte 200 ml vinného octa. Pro menší množství smíchejte litr vody s 3–4 lžícemi octa. Nemusíte se bát, ocet po vyprání nebude ani trochu cítit.
Červená rtěnka
Zvládnou ji snadno vlhčené dětské ubrousky.
Make-up
Opět zabere čištění jedlou sodou anebo funguje pěna na holení.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: www.carujeme.cz, www.zijemehomemade.cz