Zábava a hry pro celou rodinu na Silvestr i Nový rok
Plánujete zůstat na Silvestra doma a užívat si rodinnou pohodu? Nemusíte se přitom jen bavit několik hodin u televizních speciálů. Buďte aktivní, pusťte si hudbu a připravte se na pořádnou zábavu plnou her.
Využijte stolní a deskové hry, ale takové, aby je všichni rychle pochopili, pokud je neznají. Není nic horšího, než strávit polovinu Silvestra učením pravidel. Jistotou mohou být videohry, do kterých se zapojí více lidí. Tato aktivita ale určitě nevydrží celý den a večer, pokud se před půlnocí nechcete úplně unavit. Proto je důležité jednotlivé aktivity vhodně nakombinovat.
Promítání fotografií a videí ze společných akcí a setkání? To je spousta zábavy a vzpomínání na skvělé zážitky z průběhu celého roku i několika let. Materiál si sice musíte připravit dostatečně dopředu, ale výsledek bude stát za to.
Pokud v poslední den v roce přeje počasí a venku je dostatek sněhu, je o další zábavu postaráno. Sáňkování, dovádění ve sněhu a zapíjení zimy teplým svařákem nebo grogem všechny zabaví na dlouhou dobu. Můžete tak navíc plynule navázat na čas ohňostrojů.
Kam na výlet
Velmi oblíbené jsou silvestrovské a novoroční výlety do přírody. Strávit společné chvíle na čerstvém vzduchu může být osvěžující. Navíc si můžete ve svém okolí najít různé veřejné kulturní akce, které se dají navštívit, nebo si lze zajít na wellness, do sauny.
V úvahu připadá také věnování se sportu a zábavě, jako je squash, bowling, laser gamer a jiné aktivity. Také nezapomínejte, že velká část podniků, jako jsou kavárny, restaurace a bary, mají během silvestra otevřeno.
České tradice na Silvestra a Nový rok
Tradičních zvyků už se na poslední den v roce příliš nenajde. Dnes známe zejména čekání na půlnoc, půlnoční přípitek a oblíbené pouštění ohňostrojů. Toto veselí má ale základ v tradici, kdy se právě závěrem roku například střílelo na ulici z pistolí.
Mnohem více tradic najdeme 1. ledna, tedy na Nový rok. Novoroční tradice jsou navíc dodnes stále oblíbené a velká část z nich je postavena na magických pověrečných praktikách.
Do novoročních tradic řadíme:
- Novoroční mše, kterých se účastní velké množství lidí, včetně nepraktikujících věřících i ateistů. Atmosféra takové mše je plná symboliky a magických chvil. Každý má navíc možnost zamyslet se nad svými vztahy, minulostí, ale i budoucností.
- Oblíbené přísloví: „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ definuje naše chování v prvním dni roku.
- S tímto příslovím souvisí i novoroční předsevzetí, kterým rádi určujeme, co ve svém životě v následujícím roce chceme změnit.
- Důraz na novoroční pokrmy má hlubokou tradici a opět souvisí s pověrčivostí. V tento den bychom neměli jíst drůbež, ryby nebo zvěřinu, aby nám neuletělo, neuplavalo a neuteklo štěstí. To naopak přivoláte přípravou luštěnin, zejména čočky, která symbolizuje dostatek peněz. Stejně tak přináší štěstí prase, takže se často připravují pokrmy z vepřového masa.
- Novoroční ohňostroje jsou stejně oblíbené jako ty silvestrovské. Většinou je pořádají města, i když je současný trend takový, že místo ohňostrojů připravují náhradní programy. Nejčastěji jde o světelnou show a různé způsoby efektního promítání formou videomappingu. Cíleně tak bojují proti přílišnému hluku a znečištění ovzduší.
Ať už podniknete na cokoliv, nezapomeňte si užít společnost rodiny a přátel plnými doušky.
Fotogalerie
Text: Martin Sítek
Foto: Pixabay, Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů