Letničky musíme sklidit celé, pro zpracování ale použijeme jen listy. Kořeny je dobré ze země odstranit a nenechávat je v půdě do jara. Známými zástupci bylinkových letniček jsou bazalka, saturejka, koriandr a majoránka.
U vytrvalých druhů – mezi něž patří například libeček, oregano či pažitka – sklízíme jen nadzemní část. Snad u všech druhů bylinek uchováváme pro další použití jen jejich listy.
Začneme tím, že oddělíme listy od stonků. Výjimku představuje majoránka k sušení, kdy je daleko praktičtější nasušit celé stonky a lístky odrolit až v suchém stavu. V případě majoránky můžete zcela bez obav sušit i stonky, které mají květy a poupata.
Sušení
Sušit se kromě majoránky dá velmi dobře i libeček, nať petržele a oregano. Pro zachování aroma bylin po delší dobu listy nekrájejte předem, ale sušte je v celku. Rozdrobte je mezi prsty až při přípravě jídla. Sušení by mělo probíhat na stinném a bezprašném místě v suché místnosti. Dobře proschlé listy je nejlepší skladovat v kořenkách s uzávěrem, který pevně sedí.
Mražení
Dalším známým způsobem uchování bylinek je mražení. Tento způsob má velkou výhodu v tom, že oproti sušení daleko lépe uchovává autentickou chuť a aroma bylin. Mezi sušeným a zamraženým kerblíkem je opravdu velký rozdíl.
Před mražením musíme bylinky nasekat nožem na malé kousky. Poté je sypeme do plastových sáčků a ihned ukládáme do mrazáku. Dopředu si můžete vytvořit i bylinkové směsi. Například do polévek je dobrá kombinace libečku, lístků kadeřavé a kořenové petrželky.
Nakládání do oleje
Zajímavým způsobem konzervace bylinek je jejich nakládání do oleje. Základem úspěchu je kvalitní, za studena lisovaný olej. Nejlepší je olivový nebo slunečnicový, protože je nejen zdravý, ale má i velmi dobrou chuť.
Jak na to
Bylinky nasekáme na prkénku stejně, jako kdybychom je chtěli mrazit. Nasekané lístky pak vkládáme do menších lahviček z tmavého skla. Nakonec je jen stačí přelít olejem. Jaké množství bylinek zvolíte, záleží jen na vás, optimální poměr je 1:1. Pokud lahvičky z tmavého skla nemáte, můžete použít i čiré sklo, pak ale musíte olej uchovávat na temném místě.
Bylinkový olej můžete použít již za 14 dní, má výbornou chuť a vůni. Cílem jeho využití je studená kuchyně, a zejména pak zeleninové nebo těstovinové saláty. Naložené bylinky přidáváme do pokrmu společně s olejem. Labužníci mohou přidat do nádobky k bylinkám i několik pokrájených stroužků česneku. Tradičně se takto konzervuje bazalka, ale vyzkoušet můžete i oregano, majoránku, kerblík, kopr nebo koriandr.
Text: Daniela Dušková
Foto: isifa/Shutterstock