Rozhodně nesmí chybět sirup z mladých smrkových výhonků anebo kopřivový. Na ty kopřivy si ale raději vezměte rukavice, ať se nepopálíte…tedy ono je prý popálení kopřivou zdravé, ale i tak si raději ty rukavice vezmu. Znám ovšem i lidi, kterým trhání kopřivy holou rukou vůbec nevadí.
Já si bylinné sirupy připravuji už nějaký ten rok a jejich přípravu si vyloženě užívám. Hlavní přísadu si natrhám na zahrádce anebo někde v okolí, takže je výroba hned o něco levnější.
Příprava sirupu
Existují dva způsoby, jak si takový sirup připravit, a to bez vaření anebo sirup vařený.
Nevařené sirupy: v lednici vydrží cca 2 týdny, případně je můžete zamrazit. Pokud chcete trvanlivost prodloužit, přidejte do sirupu citrónovou šťávu a pak vám vydrží v lednici až dva měsíce.
Vařené sirupy: Mají delší trvanlivost a jsou také rychlejší na přípravu. Delším vařením však klesá obsah prospěšných látek. Snažte se tedy dobu vaření zkrátit na minimum. Ideální je například tato příprava: základní ingredienci (bylinku) a oloupané citrusy zalijte vařící vodou tak, aby byly zcela ponořené. Přiklopte a nechte stát 24 hodin. Vzniklý odvar slijte a přeceďte přes plátýnko nebo sítko. Odvar nalijte do hrnce, přiveďte k varu a přisypte cukr. Pak už jen na mírném plamenu zahřívejte do zhoustnutí. Horký sirup rozlijte do sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.
Sirup z mladých smrkových výhonků
Jaro je tady, a tak se přímo nabízí možnost natrhat si mladé výhonky smrku. Sirup z jehličí nádherně voní a výborně chutná. Je to také skvělý pomocník proti kašli a rýmě.
Co sbírat:
- Svítivě zelené jehličí, většinou se sbírá v průběhu května a června. Záleží na místě sběru i počasí.
- Výhonky dlouhé maximálně 5 cm
- Kromě smrkových výhonků můžete nasbírat i větvičky z ostatních jehličnanů (jedle nebo borovice)
Příprava:
Výhonky lehce propláchněte pod studenou vodou a naskládejte do vhodné skleněné nádoby. Udělejte vrstvu vysokou asi 5 centimetrů, zasypte třtinovým cukrem a na to položte kolečka citrónu. Takto opakujte do naplnění nádoby. Uzavřete celofánem stáhnutým gumičkou. Nádobu nechte za oknem na slunném místě po dobu 2-3 týdnů. Hotový sirup pak přeceďte do menších lahví a skladujte v chladu a temnu.
Použití:
Preventivně nebo při kašli: 1 lžíce ráno. Při bolestech svalů a kloubů: 1 lžíci ráno a večer nebo na oslazení čaje
Tip: Ze sirupu připravíte lahodnou smrkovou limonádu s ledem a citrónem. V létě takové osvěžení jistě oceníte. Anebo výhonky můžete naložit do medu.
Sirup z květů pampelišky
Pampelišky už krásně rozzářily celou louku svou nádhernou barvou, a tak je ideální čas na přípravu pampeliškového sirupu…anebo medu, protože se pro tento recept používají oba názvy.
K medu z pampelišek mám velice blízký vztah. Připomíná mi totiž dětství. S maminkou jsme vždy s košíčkem vyrazily na louku anebo k sobě na zahrádku a sbíraly tolik pampelišek, co to jen šlo. Poté jsme se pustili do vaření. Někdy se sirup dělal tekutější a jindy zase hustší, pak se používal po celý rok namísto medu. Jako odměna pak nechyběl křupavý chléb s máslem politý medem z těchto žlutých krásek. Tahle sladká dobrota za všechno to úsilí rozhodně stojí, takže vezměte košík a vyrazte na pampelišky.
Budete potřebovat:
- 300 velkých pampeliškových květů
- 3 citrony nakrájené na kolečka
- 1 litr vody
- 1 kg třtinového cukru
Pampelišky sbírejte za slunného dne. Citron nezapomeňte dobře omýt a odstranit z něj pecičky.
Postup:
Květy pampelišek, citrony nakrájené na kolečka dejte do hrnce. Zalijte litrem vody a nechte hodinu povařit. Pak vše sceďte, přidejte 1 kilo třtinového cukru a vařte do zhoustnutí. Počítejte 40-60 minut do ideální konzistence. Ještě teplý sirup nalijte do sklenic a uzavřete. K čemu je pampeliškový sirup dobrý? Při nachlazení podávejte po lžičkách nebo jím oslaďte čaj.
Tip: Hustý sirup jsme doma používali namísto medu, třeba na chléb s máslem.
Kopřivový sirup
Kopřivy jsou všude kolem nás, a tak se přímo nabízí si z nich udělat sirup. Kopřivy mají vysoký obsah vitaminu C, prospívají srdci i krevnímu oběhu a čistí organismus.
Recept č. 1:
- 40 vrchních částí kopřiv
- 6 bio citronů
- 3 litry studené vody
- 1 kg třtinového cukru nebo 200 g medu
Postup:
Kopřivy umyjte krátkým ponořením do vody. Dejte je do velké uzavíratelné nádoby, zalijte vodou a přidejte citrony nakrájené na kolečka. Přikryjte a nechte 24 hodin macerovat. Druhý den vše promíchejte a sceďte přes sítko. Přidejte cukr nebo med a nechte další den odležet. Pokud jste přidávali cukr, občas promíchejte, ať se dobře rozpustí. Skladujte v čisté nádobě v lednici.
Tipy na sbíraní kopřiv:
- Sbírejte pouze mladé kopřivy, kdy jsou v plné síle
- Vždy sbírejte na neznečištěných místech
- Ideální čas na sběr je od dubna do května
Recept č. 2
- 40 vrchních částí kopřiv
- 40 g kyseliny citronové
- 1,5 kg třtinového cukru
- 2 litry studené vody
Postup:
Kopřivy umyjte krátkým ponořením do vody. Dejte je do hrnce a zalijte vařící vodou. Přidejte kyselinu citronovou, přikryjte a nechte 24 hodin louhovat.
Druhý den tekutinu sceďte přes sítko. Nalijte do hrnce a zahřejte. Přisypte cukr a zamíchejte. Pokud náhodou vznikne pěna, odeberte ji naběračkou. Sirup po vychladnutí přelijte do čistých lahví. Není nutné sterilizovat.
Zajímavost: Když už budete sbírat kopřivy, můžete rovnou využít i kořeny. Připravíte z nich výluh na vlasy. Nasbírané kořeně očistěte. Vezměte 100 gramů kořene a namočte ho do 5 litrů vody. Ráno pomalu zahřejte k varu, odstavte a nechte 10 minut louhovat. Tekutiny sceďte přes sítko a přelijte do lahví. Tímto výluhem pak oplachujte vlasy po umytí šamponem. Anebo si z výluhu kopřivy můžete připravit příjemnou detoxikační koupel.
Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: www.naturway.cz, www.bylinkyproradost.cz, www.carujeme.cz, www.bylinna-zahrada.cz