Tiny houses – malé, mobilní a velmi praktické
V zahraničí je koncept tiny houses už poměrně známý a také u nás si v poslední době získává celou řadu příznivců. Navíc v Česku už najdete hned několik výrobců těchto “mini domků”, kteří dokazují, že bydlení na malé ploše může lidem poskytnout veškeré pohodlí.
Historie původních tiny houses sahá až do 19. století, kdy se v Americe začaly stavět malé a levné domy, a to doslova ze všeho, co bylo po ruce. Jednalo se především o levné bydlení pro osoby, které neměly dost finančních prostředků na to, aby si postavily klasický dům.
V dnešní době jsou ovšem tiny houses především spojeny s minimalismem, moderním designem, udržitelností a energetickou úsporou či úplnou energetickou soběstačností. Tyto stavby často využívají solární energii, systémy pro záchyt a filtraci dešťové vody, jsou postaveny z recyklovaných materiálů, a navíc tak, aby měly naprosto minimální dopad na své okolí.
Dalším důvodem, proč jsou tiny houses tak populární, je jejich finanční dostupnost. Jsou mnohem levnější než klasické rodinné domy, takže bývají častou volbou pro ty, kdo si v dnešní době nemohou dovolit hypotéku. Dále se jedná o vhodný způsob bydlení pro všechny, kdo se chtějí zbavit zbytečného majetku a žít jednodušší život s nižšími životními náklady.
K oblíbenosti tiny houses pak přispívá i jejich praktičnost. Ve většině případů mají velmi pragmatický, efektivní a praktický design, což umožňuje využití doslova každého centimetru jejich prostoru. A přestože jsou tiny houses malé, jsou velmi často navrženy tak, aby splňovaly všechny požadavky na moderní a komfortní bydlení. Obvykle se v nich nachází kuchyňský kout, koupelna, ložnice i obývací pokoj.
Nicméně, i když tiny houses disponují spoustou výhod, nebude se jednat o variantu bydlení pro každého. Například pro zastánce klasického bydlení nebo těch, kdo k životu zkrátka potřebují více prostoru. Využít tiny houses ovšem můžete také coby víkendové bydlení, menší ubytování pro hosty (například pokud máte u domu velkou zahradu), případně si je užít v rámci prodlouženého víkendu ve formě glampingového ubytování.
Glamping – pobyt v přírodě s nádechem luxusu
V dnešní uspěchané době se stále více lidí snaží uniknout z města a užít si chvíle oddechu v přírodě, kde si mohou odpočinout od každodenního shonu a relaxovat. Právě z tohoto důvodu se stále oblíbenější formou ubytování stává “glamping” (glamorous camping = luxusní kempování). Jak název napovídá, tento nový trend v sobě spojuje pohodlí a luxusní kempování v přírodě.
První glampingové tábořiště vzniklo v Anglii, odkud se tento trend brzy rozšířil do celé Evropy i Ameriky, kde je dnes jedním z nejoblíbenějším způsobem trávení dovolené, a poté doslova do celého světa.
Jak takové glampingové ubytování vlastně vypadá?
Glampingové ubytování se od klasických stanů a chatek liší především v tom, aby poskytovalo co nejvyšší míru pohodlí a luxusu. Proto není výjimkou vybavení pohodlnými postelemi, koupelnou, topením (krbem či kamny), kuchyňským koutem, saunou, výřivkou i nejrůznějšími vymoženostmi dnešní doby – to vše doslova uprostřed přírody.
Glampingové resorty také pro své hosty nabízejí nejrůznější aktivity, jako jsou turistika, cykloturistika, rybaření, jízda na koni a mnoho dalšího. Velkou výhodou glampingových chatek i resortů je umístění v nádherných a unikátních přírodních lokalitách (v horách, lesích, na pobřežích). Díky tomu budete moci prozkoumat krásy přírody doslova z první ruky.
Jedním z hlavních témat glampingu je pak udržitelnost. Glampingová ubytování jsou obvykle navržena tak, aby minimalizovala dopad na přírodu a lokalitu, ve které se nachází. Už při jejich projektování a realizaci je věnována velká pozornost použitých materiálů i územnímu plánování. A stejně jako u tiny houses, i v případě glampingového ubytování se velmi často využívají obnovitelné zdroje energie.
Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů