Co všechno k přesazení potřebujete
Vedle substrátu, který zvolíte podle druhu rostliny a květináče je to také hnojivo v tekuté formě, ve formě tablet nebo keramzitu. Ne každá rostlina ale vyžaduje univerzální substrát a hnojivo, zejména palmy, exotické rostliny nebo sukulenty musí mít půdu dostatečně provzdušněnou kvůli kořenům.
Dobrým pomocníkem je malá lopatka, která vám pomůže s přisypáním substrátu a noviny, igelit nebo podložka, abyste nemuseli zbytečně moc uklízet.
Poslední ingrediencí je samozřejmě voda, základ života pro kořenový systém rostliny.
Pokud jste pokročilejší pěstitel, můžete si připravit i vlastní mix substrátu šitý přesně na míru danému druhu. Obvykle se v různém poměru smíchává zemina s rašelinou, štěrkem, pískem, perlitem, kompostem a pod.
Jaké možnosti by měl nabízet květináč:
- Odtok přebytečné vody (nejlépe ve formě misky)
- Květník (nesázejte rostlinu přímo do květináče)
- Dostatek prostoru (ale ne příliš široký květináč)
U terakotových květináčů mějte na paměti, že je třeba rostliny častěji zalévat. Materiál je prodyšnější než v případě plastových alternativ a tedy se substrát rychleji přesuší. Také je přesazování rostlin z těchto květináčů o trochu pracnější, takže je ideální, pokud před tímto úkonem zemina dobře proschne.
Kdy přesadit interiérové rostliny
Rostliny v interiéru mají jednu výhodu. V podstatě je můžete díky stabilní pokojové teplotě přesadit kdykoliv, když to bude nutné. Základním ukazatelem je, když se z květináče začnou drát kořeny, nebo když rostliny znatelně uvadají. Pak na nic nečekejte a dopřejte jim nový prostor.
I pokojové rostliny ale mají své období zimní hibernace, které většinou končí koncem února. Na jaro zase získávají energii pro další růst.
Některé druhy (např. lopatkovec) zvládají přesazování poměrně obtížně a potřebují chvíli na vzpamatování. Jiné (jako krotonovec) naopak viditelně pookřejí a začnou rychleji růst. Přizpůsobte tomuto faktu i pravidelnost přesazování. Hlavním znakem, že rostlina potřebuje větší květináč je zastavení jejího růstu pro nedostatek místa a vyčerpání živin z půdy či přerůstající kořeny zespodu květináče.
Kdy přesadit exteriérové rostliny
Rostliny, které jsou uloženy ve sklepě nebo v dílně se stabilní teplotou, která neklesá pod 10 stupňů, doporučujeme přesazovat pouze v období jara a léta. Je třeba také zvolit vhodný květináč. Každá venkovní rostlina totiž potřebuje jiné rozměry a podmínky, aby přečkala horké léto nebo chladnou zimu. Obecně platí poučka, že kořeny by měly být vzdáleny 5 – 10 centimetrů od okraje květináče.
Například pálená hlína a terakota patří mezi dražší varianty, ale jsou odolné vůči UV záření a mrazuvzdorné. Dochází u nich ale k velkému vypařování vody. Zato plastový květináč více udržuje vlhkost a je pružný s ohledem na změny teplot.
Vhodně zvolený substrát je klíčový. Kyselomylné rostliny potřebují jiné složení zeminy než sukulenty či pokojové rostliny. Pokud si nejste jisti, jaký typ substrátu vaše rostlina vyžaduje, poraďte se v zahradním centru.
Velké a malé rostliny
Pokud chcete, aby menší rostliny stále rostly do většího objemu nebo výšky, musíte při každém přesazení zvolit o 3 až 5 cm větší květináč. Některé rostliny je pak možné rozdělit na několik menších, (například aloe vera, zamiokulkas, a jiné).
Díky tomu budete mít hned několik květináčů se stejnou rostlinou, která se navíc bude dále rozrůstat. Samozřejmě bude záležet na vás, jestli je chcete mít jen na okrasu, nebo rovnou založíte celou plantáž.
Někteří pěstitelé zvyknou přesazovat do již navlhčeného substrátu. Potom už rostliny nepolévají. Pokud si zvolíte „suchou cestu“ nezapomeňte po přesazení rostliny zalít.
Velké rostliny mají jednu výhodu – nemusíte je nutně přesazovat celé, pokud už je nechcete větší a pokud mají kořeny ještě dost prostoru. Často stačí jen lehce odstranit vrchní vrstvu a místo ní přisypat čerstvou hlínu, která je plná nových živin.
Vhodně zvolená velikost květináče dokáže divy. Všímejte si délky a velikosti kořenové soustavy rostlin. Například tučnolisty i přesto, že se jedná o poměrně mohutné rostliny, mají krátké kořeny, proto je zbytečné sázet je do velkých a hlubokých květináčů. Pro zamiokulkase platí, že mu vyhovují i „stísněné“ prostory, takže můžete zvolit květináč, který bude o něco větší, než jeho kořeny. Někteří pěstitelé dokonce zamiokulkas přesazují, až když doslova praskne nádoba, ve které ho mají.
Text: Bára Kocmánková, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů