Interiér

Uklizená a uspořádaná domácnost snadno a rychle

Život v dobře uklizeném a organizovaném domově přináší mnoho výhod. Pomáhá nám udržovat klidnou mysl, minimalizuje stres a navozuje pocit pohody. Ačkoli může úklid a organizace působit jako únavná a nepříjemná činnost, s následujícími tipy a triky se stane snadnější i zábavnější.

Utírání prachu
Zdroj: Shutterstock

Čistý domov pomůže nejen k psychické pohodě, ale také k lepšímu zdraví a kvalitě života. Budete se domů rádi vracet, cítit se v bezpečí a navíc se úklidem zbavíte zbyečných věcí. Úklid je důležitý také pro životnost domácích spotřebičů. 

Uklizený domov
Čistý a uklizený domov působí dobře i na duši. | Zdroj: Shutterstock

Prach, roztoči, plíseň, mastnota, vodní kámen. To všechno jsou každodenní nepřátelé, s kterými se musíme v domácnosti potýkat. Neznamená to, že by měl být domov sterilní jako nemocniční pokoj, ale pokud budete úklid a údržbu odkládat, problému se následně těžko zbavíte.

Plánování je klíčem k úspěchu

V podstatě existují dvě možnosti, jak se o svůj domov postarat. Uklid je možné dělat průběžně, anebo si jednou za čas vyčlenit den na tzv. generální úklid. Obojí má své výhody a nevýhody. U průběžného úklidu se kvůli rutině může dostavit stagnace. U velkého úklidu musíte zase posbírat velké množství času a energie, abyste vše zvládli.

My doporučujeme pravidelný harmonogram úklidu. Například spotřebiče čistěte vždy po použití, nebo minimálně průběžně kontrolujte jejich stav. Zkuste také vypozorovat po jaké době se na poličkách a na zemi usadí prach. Někdy stačí jen jednou týdně lehce povysávat zem a utřít povrchy prachovkou.

Vytírání podlahy
V rámci většího úklidu je důležité vyčistit i koberce a podlahu pod nimi. | Zdroj: Shutterstock

Nezapomínejte na rostliny. Ty s velkými listy potřebují také občas zbavit prachu, který se na nich usazuje. Tím se zbavíte prašnosti a pomůžete i samotným rostlinám.

TIP: Naučte se v koupelně po každém použití sprchy či vaněý používat úklidové hadříky. Když po umytí osušíte povrch vany, sprchy, umyvadla a baterii, zabráníte tím vytvoření vodního kamene.

Každá věc má své místo

Čistá domácnost neznamená jen odstranění nečistot a bakterií. Důležité je také všechny věci dobře rozmístit a správně uložit. Jednoduchá poučka zní: čím méně věcí vystavíte, tím jednodušeji provedete úklid. I sebemenší obrázek v rámečku umí být vydatným lapačem prachu.

V dnešní době existuje velmi mnoho organizérů. Některé jsou čistě funkční, jiné i designové, takže mohou působit jako zajímavý doplněk interiéru. Když budete vědět, kam konkrétní věc patří, vytvoříte v domácnosti pevný řád a tím i vnitřní pohodu. Nepotřebné věci můžete recyklovat, případně je darovat.

Rozhodně nevytvářejte „kupičky” nashromážděných věcí na podlaze nebo pracovním stole (například oblečení, papíry). Pod každou věcí se drží prach a další nečistoty.

Mějte k dispozici vhodné nástroje 

K úspěšnému úklidu potřebujete mít po ruce správné nástroje. Vysavačem se zbavíte hrubých nečistot a chomáčů prachu a vlasů. Prachovka je určena k suchému utírání prachu, hadříky k mokrému. Na trhu existuje také obrovské množství čistících prostředků na nádobí, koupelnu, kuchyni, dřevo, podlahu. Velká část z nich je také ekologická.

Čistící prostředky
Před zahájením úklidu si připravte šechny potřebné čistící prostředky. | Zdroj: Shutterstock

Jestliže plánujete improvizovat a hledat po domě, co byste k úklidu použili, zbytečně se tím okrádáte o čas. Navíc riskujete, že úklid nebude tak úspěšný, jak si přejete.

Uklízejte s rodinou

Nemusíte být na všechno sami. Pokud máte rodinu, můžete si nastavit takový systém, kdy každý bude zodpovědný za svůj kousek prostoru a věcí. Především to platí o dětech. Rozdělujte si úkoly a ukažte dětem, že uklízení může být zábava. To nejen sníží individuální zátěž, ale také pomůže všem členům rodiny přijmout odpovědnost za udržování domova.

Sprej na rostliny
Rozprašovač má své stále místo v domácnosti. | Zdroj: Shutterstock

Nejvíce rodina pomůže při tzv. velkém úklidu. Jsou totiž části domácnosti, které stačí udržovat jednou za čas. Vyprášit koberce, umýt okna a vchodové dveře. Tyto činnosti určitě nemusíte dělat každý týden.

S uvedenými návody na úklid a organizaci domácnosti se stanete mistrem v udržování čistého prostoru. Buďte však trpěliví. Uklízení nemusí být hned na začátku dokonalé. Nicméně je dobré si postupně vytvořit systém, který vyhovuje individuálním potřebám. Mějte na paměti, že organizace a úklid jsou investicí do pohodlí, duševního klidu a zdraví.

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock