Kopřivu možná znáte hlavně jako zahradní plevel, které se velice těžko zbavuje. Také nám svou přítomnost dokáže projevit velice nevybíravým způsobem, a to přímou konfrontací s naší pokožkou. Pokud jste si i vy odnesli z procházek nebo ze zahrady kopřivová stigmata, určitě vás jen stěží napadne přemýšlet o ní jako o lidské potravě.
Ať je to jak chce, kopřiva má také vznešenější status, a to jako léčivá bylinka, kterou kromě čajů můžete přihodit i do vaření. Tak si v duchu rčení co tě nezabije, to tě posílí, oblečte ochranný úbor a vydejte se na sklizeň k nejbližšímu porostu, co vám stojí v cestě. Jeho osud bude zpečetěn. V kuchyni!
Léčivé účinky kopřivy
- Čistí krev
- Ulevuje od bolesti kloubů
- Pomáhá při chudokrevnosti
- Snižuje krevní tlak
- Listy obsahují velké množství chlorofylu
- Obsahuje vitamin C a D a minerální látky, jako je železo, draslík, hořčík a vápník
Sběr
Kopřiva se sklízí od jara až do podzimu. Nasbírat si ji tedy můžete prakticky po celý rok. Nejzdravější jsou mladé rostliny, ideálně v syrovém stavu.
Kopřivu nikdy nesbírejte u silnice nebo na místech, kde by mohla být chemicky ošetřená.
Skladování
Pro uchování této léčivé bylinky je možné kopřivu nasušit. K sušení jsou nejlepší volbou právě mladé rostlinky. Nasbírejte listy a hned po sběru je v tenké vrstvě sušte ve stínu anebo pak v sušičce nastavené na 60 stupňů. Listy nemají mít nahnědlou či zčernalou barvu, takové nejsou vhodné k užívání.
Recepty z kopřivy
1 Kopřivová nádivka
Suroviny
- 1 litr mléka
- 8 rohlíků nebo housek
- 6 bílků
- 2 žloutky
- 4 stroužky česneku
- mísa čerstvých kopřiv
- pepř, sůl, muškátový oříšek
Housky či rohlíky namočte do mléka. Přidejte prolisovaný česnek, pepř, sůl, nasekanou mladou kopřivu a také muškátový oříšek. Nechte v chladu odpočinout.
Z bílků si připravte sníh. Do základu přidejte žloutky a nakonec lehce vmíchejte tuhý sníh. Vložte do vymazané a strouhankou vysypané zapékací mísy. Pečte dozlatova na 180 stupňů asi 45 minut.
2 Nádivka s kopřivou bez lepku
Suroviny
- 2 hrnky slunečnicových semínek
- 2 hrnky pohanky lámanky
- 2 mrkve
- 3–5 lžic hladké pohankové mouky
- mísa spařených kopřiv
- 1 větší cibule
- 3–4 stroužky česneku
- trochu majoránky a tymiánu
Slunečnicová semínka dejte přes noc namočit. Druhý den je propláchněte. Pohanku uvařte, nechte ji vychladnout a smíchejte se slunečnicovými semínky.
Cibulku orestujte na pánvi, přidejte nastrouhanou mrkev, podlijte vodou a poduste. Když je směs měkká, můžete ji odstavit z plotny. Nechte vychladnout a přidejte k pohance a slunečnici.
Dále přidejte utřený česnek, trochu majoránky, tymiánu, pohankovou mouku a kopřivy, které jste spařily horkou vodou. Promíchejte a dejte do zapékací mísy péct na 170 stupňů 45 minut.
3 Jarní kopřivová polévka
Suroviny
- 6 středních brambor
- 2 cibule
- 2 stroužky česneku
- mísa čerstvých kopřiv
- zeleninový vývar
- smetana pro zjemnění
Cibuli i brambory orestujte, osolte, přidejte prolisovaný česnek, zalijte zeleninovým vývarem a duste doměkka. Před koncem přidejte mladé kopřivy, ale nevařte je dlouho, akorát by ztratily plno cenných látek.
Nechte vychladnout a rozmixujte dohladka. Pro zjemnění přidejte smetanu a na talíři pokapejte rostlinným olejem (lněný, konopný či olivový).
4 Kopřivová pomazánka
Suroviny
- čerstvý sýr typu Lučina
- 1 vejce uvařené natvrdo
- ředkvičky
- jarní cibulka
- mladé kopřivy
- pepř, chilli, trochu dijonské hořčice (volitelně)
Kopřivu krátce spařte horkou vodou. Poté ji spolu s uvařeným vajíčkem, ředkvičkami a jarní cibulkou pokrájejte nadrobno. Všechny suroviny smíchejte dohromady spolu s Lučinou. Podle chuti přidejte pepř, chilli a hořčici. Před podáváním nechte odležet.
5 Kopřivový špenát
Suroviny
- vrchní výhonky mladých kopřiv (plný košík)
- 2 vejce
- 3 stroužky česneku
- 1 velká cibule
- sůl
- pepř
- sádlo
- strouhanka
Vrchní nedřevnaté vršky kopřiv natrhejte asi 5 cm od špičky.
Kopřivy vložte do osolené vroucí vody, nechte chvilku „povařit“, vyndejte a nechte okapat. Pak semelte nebo nakrájejte nadrobno.
Nakrájenou cibulku zpěňte na trošce sádla, přidejte kopřivy, utřený česnek a sůl s pepřem. Vmíchejte rozšlehaná vajíčka a podle potřeby zahustěte strouhankou.
6 Kopřivové rizoto
Suroviny
- 1/2 kg rýže (Arborio, Carnaroli, Vialone nebo Nano)
- mísa čerstvých kopřiv
- vývar nebo voda
- 100 ml bílého vína
- česnek
- cibulka nebo šalotka
- kousek másla
- parmezán
- ředkvičky, jarní cibulka (na ozdobu)
Na pánvi orestujte kulatozrnnou rýži na trošce olivového oleje, zalijte vývarem či vodou tak, aby sahala těsně nad rýži a dolijte ještě bíle víno. Osolte, přidejte cibulku, česnek a pomalu poduste. Rýže má být uvařená na skus.
V průběhu dušení přilévejte vodu nebo vývar (asi 3x dolijte tekutinu do původního množství). Před koncem přidejte nasekanou kopřivu.
Pro krémovou konzistenci rizota vmíchejte kousek másla a najemno nastrouhaný parmezán.
7 Kopřivové pesto
Listy kopřiv spařte, propláchněte studenou vodou a nechte okapat. Rozmixujte je spolu s česnekem, ořechy a k tomu přidejte olivový olej a parmezán. Pesto je hotové.
8 Pálenka z kopřivy
Oddenek kopřivy očistěte, pokrájejte a dejte do lahve. Zalijte 30–40 % alkoholem a nechte odstát minimálně 14 dní na teplém místě.
9 Čaje s kopřivou
Na chudokrevnost: Smíchejte dva díly kopřiv, jeden díl třezalky a jeden díl zeměžluči. 2 lžíce této směsi zalijte půl litrem horké vody a nechte louhovat 15 minut pod pokličkou.
Na snížení cholesterolu: Smíchejte 1 díl kopřivy, přesličky a máty.
10 Kopřivová šťáva
Hrst mladých kopřiv rozmixujte s hrnkem vody. Nechte 30 minut odstát a promíchejte se lžící medu a šťávou z půlky citronu.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: provonenyden.cz, carujeme.cz