Sušení ovoce
Teplota uvedená u ovoce je maximální, ale počáteční, náběhová teplota je vždy 40 – 45 °C (tuto teplotu udržujeme, chceme-li uchovat enzymy). Každé ovoce potřebuje při sušení jiný přístup.
Angrešt – odstraníme stopky, bobule rozřežeme na poloviny a klademe je dolů slupkou na síto.
50 °C, 10 až 12 hodin.
Borůvky –odstraníme stopky, spaříme ve vroucí vodě, pak zchladíme v ledové vodě, osušíme. 50 °C asi 30 hodin, pokud nejsou zcela tvrdé.
Jahody – odstraníme stopky a nakrájíme na 5 mm plátky. Sušíme při 50 °C asi 8 hodin.
Třešně, višně – sušíme pri 50 °C tak dlouho, až z nich bude možné vytlačit pecky, pak jich jěště dosušíme, spolu to trvá asi 20 hodin. Pokud je rozpůlíme, tak se usuší asi za 16 hodin.
Broskve – rozpůlíme, vypeckujeme, nakrájíme na 5mm plátky. 55 °C, cca 8 hodin.
Hrozny – celé nebo rozpůlené sušíme při 50 °C cca 20 hodin.
Jablka, hrušky – rozpůlíme, odstraníme jádřinec, nakrájíme na 5mm plátky, vhodné je vložit je na chvíli do kyselé vody. 50 °C, cca 8 hodin.
Meruňky – rozpůlíme, vypeckujeme, nakrájíme na 5mm plátky. 55 až 60 °C, cca 8 hodin.
Švestky – spaříme ve vroucí vodě, zchladíme a osušíme. Rozpůlíme, vypeckujeme, uložíme slupkou dolů. 55 °C, cca 5 hodin, potom je necháme cca 5 hodin chladnout. Postup zopakujeme ještě jednou dvakrát při teplotě sušení 50 °C.
Ovocné kůže
Ovocné kůže si můžete připravit z jakéhokoliv ovoce, které rozmixujete na hladké pyré. Pokud se ovoce mixuje těžko, klidně přidejte vodu pro lepší rozmixování. Pyré můžete také dochutit skořicí, sirupy, vanilkou a pod.
Pyré nalijte na pečící papír uložený v hlubším pekáči a rozetřete přibližně na 3-4 mm. Sušte v troubě přibližně na 80 °C asi 9 hodin. Poté nechte vychladnout a kůže odeberte z papíru. Kůže můžete nakrájet na menší kousky, nastříhat nůžkama, nebo nakrájet na pásy, srolovat a svázat přírodním provázkem. Uskladněte je ve vzduchotěsné nádobě.
Méně kalorické džemy
Želírovací cukr nebo želírovací prášek, který si až doma přidáme do cukru, práci velmi urychlí v porovnání s minulostí, kdy se džemy běžně vařily cca 4 hodiny. Jejich předností též je, že si můžeme vybrat poměr cukru a ovoce, a to 1 : 1 nebo jeden díl cukru a dva (1 : 2) nebo tři díly ovoce (1 : 3). Když si vybereme poměr 1 : 2 nebo 1 : 3, vyrobíme méně kalorické produkty.
Ovoce před zpracováním umyjeme. Drobné ovoce krátce povaříme a propasírujeme, chceme-li získat džem bez jadérek a slupek, a až pak pokračujeme ve výrobě džemu. Krátkým povařením a pasírováním umíme poměrně snadno odstranit pecky z třešní, višní a mirabelek. Velké ovoce (broskve, meruňky aj.) vypeckujeme, z hrušek vybereme jádřinec. Pro přípravu džemu vybíráme dobře vyzrálé až přezrálé ovoce.
Pečený čaj
Pečený čaj si můžete vyrobit z oblíbeného ovoce, nebo z jeho kombinací. Nebojte se experimentovat také s kořeninami, nebo přimíchejte i rum pro „dospěláckou“ verzi.
Mražení ovoce
Mražení je šetrný a rychlý způsob konzervování. Nejvhodnější jsou plastové nádoby určené na zmrazování. Můžeme však použít i uzavíratelné či mikroténové sáčky, ze kterých vytlačíme vzduch, neděravíme je, zavážeme, zatáhneme gumičkou nebo svaříme. Vhodná je i potravinářská fólie a uzavíratelné kelímky, například od rostlinného másla. Skleněné nádoby nejsou vhodné – mohou prasknout.
Správné zmražení je rychlé a probíhá při teplotě −18 až −26 °C. Jen tehdy se v buňkách a mezibuněčných prostorách ovoce a zeleniny rychle vytvářejí drobné krystalky (zmrzlá voda a buněčná šťáva), které jsou v nich rovnoměrně rozmístěné. Plody mrazíme nasucho – umyté, okapané, osušené. Mrazíme-li ovoce na koláč, zvážíme si množství ovoce na dávku koláče nebo spočítáme přesně kusy velkého ovoce, které se vejdou na pečicí plech.
Led s ovocím
Ozvláštněte si letní nápoje s ovocem v ledě. Do ledové formy vložte nakrájené ovoce, nejlépe se ale hodí drobné bobuloviny, zalijte vodou a nechte zamrazit. Podávejte místo klasického ledu v oblíbených nápojích.
Tip: Pokud chcete, aby ovoce po zalití vodou nevyplavalo nahoru, zalijte ho jen do poloviny a zamrazte. Poté dolijte zbytek vody a znova zamrazte.
Domácí nanuky
Ovoce kombinujeme podle chuti, zkoušíme jednodruhové i vícedruhové kombinace. Netradiční chuti dosáhneme přidáním malého množství bylinek, například levandule, máty či zázvoru. Spolu s ovocem rozmixujeme buď tvaroh, nebo smetanu, přidáme cukr nebo med podle chuti. Naplníme formičky a dáme zamrazit do druhého dne. Pokud nesmíme konzumovat mléčné výrobky, vyměníme je za náhrady s rostlinnými složkami nebo použijeme mleté ořechy.
Tip: Formu před vybíráním nanuků namočíme na chvíli do studené vody, to je pomůže uvolnit.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Video: youtube používatele Lady Es
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů