Bezinka, šípek, lípa a rakytník, to jsou přírodní léky a rostou všude kolem nás. Každý rok si je natrhám do zásoby a nasuším. Dříve jsem si různé bylinné čaje kupovala, pak jsem si uvědomila, že platím za něco, co si mohu sama natrhat nebo vypěstovat. A tak to u nás doma vypadá jako v bylinkářství – samé skleničky se směsmi bylinek. Je to příjemné, když nemusíte běžet do obchodu pro čaje na chřipku a nachlazení, ale místo toho sáhnete do vašich zásob a za chvilku už ležíte v posteli s hrnkem horkého čaje.
Bezinkový čaj
Na přípravu čaje budete potřebovat nasušené květy černého bezu (sbírají se koncem května). Čaj z bezinky tlumí bolesti hlavy i zubů, má protizánětlivé účinky a pomůže vám v boji s virovou i bakteriální infekcí. Oceníte ho také při horečce a nachlazení.
Zalijte 1 lžíci sušených bezinkových květů 250ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat, poté sceďte. Lahodný nápoj získáte přidáním medu a citronu.
Lipový čaj
Čaj z lípy velkolisté má silný potopudný účinek, snižuje horečku a také odhleňuje.
2 lžičky sušeného lipového květu zalijte 250ml vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat. Poté přeceďte.
Pijte 3 šálky čaje denně.
Zázvorový čaj s kurkumou
Recept mám z ajurvédy. Pomůže vám při chřipce, nachlazení a také uleví při bolestech v krku.
- 250ml vroucí vody
- 1/2 lžičky kurkumového koření
- 1/4 lžičky sušeného zázvoru nebo 1 lžička čerstvě nastrouhaného
Kurkumu i zázvor dejte do hrnku, zalijte vroucí vodou a promíchejte. Lze dosladit medem, akorát ho přidejte, až čaj nebude tak horký.
Chřipkový čaj pro dospělé
Čaj vypijte co nejteplejší a pak se hned zachumlejte do peřin (má prohřívací účinek). Vzhledem k tomu, že obsahuje alkohol, není vhodný pro děti.
- 250ml vody
- 50ml hnědého rumu
- 5 celých hřebíčků
- 1 sáček černého čaje
- 1 celá skořice
- 1 lžíce medu
- 1 plátek citronu nebo 1 lžíce citrónové šťávy
Vodu s kořením přiveďte k varu. Sundejte z plotny, přidejte černý čaj a nechte 3–5 minut louhovat. Vyndejte sáček s čajem a přidejte rum, med a citron.
Kajenský čaj
Podporujte detoxikaci – vyplavuje škodlivé látky z těla, ulevuje od kašle, nachlazení, bolesti v krku, uvolňuje ucpaný nos, má prohřívací účinek a usnadňuje vykašlávání.
- 120ml vroucí vody
- 1–2 lžičky citronové šťávy
- 1 lžička medu
- 1/4 lžičky mletého kajenského pepře
Citronovou šťávu a kajenský pepř zalijte vroucí vodou. Před pitím přidejte i med na oslazení.
Pijte 1–2× denně
Čaj neužívejte před spaním, funguje podobně jako káva, tak byste mohli mít problém s usínáním. Dále není vhodné čaj užívat u osob přecitlivělých na kapsaicin a lidí s vysokým tlakem.
Citronový s kokosovým olejem
Vše v tomto čaji má svůj důvod – zázvor má prohřívací účinek a protizánětlivé účinky, med uleví od kašlem podrážděného krku, citron vyplavuje z těla škodlivé látky a obsahuje vitamin C. Kokosový olej zase podpoří trávení, má vysoký obsah antioxidantů a posílí imunitu v boji s nemocí.
- 250ml vroucí vody
- 1 lžíce citrónové šťávy
- 1 lžíce medu
- 2cm kus zázvoru na plátky
- 1 lžičky extra panenského kokosového oleje
Zázvor oloupejte a nakrájejte na kolečka a dejte do hrnce s vodou. 5 minut povařte. Odstavte a přidejte kokosový olej a čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu. Med přidejte jako poslední, až čaj ještě trochu vychladne.
Šípkový čaj
Šípkový čaj je plný vitaminů (vysoký obsah vitaminu C) a také posiluje imunitu. Není vhodný jen při chřipce, nachlazení a dalších respiračních onemocnění, ale i při zánětech ledvin a zánětech močových cest.
Hrst sušených šípků zalijte 2 litry studené vody a nechte přec noc louhovat. Druhý den přiveďte k varu a ihned odstavte. Pro oslazení čaje přidejte med.
Šípky je možné pro ještě lepší účinek podrtit v hmoždíři. Čaj pak ale budete muset přecedit kvůli velice jemným štětinkám, které dráždí sliznici.
Rakytníkový čaj
Rakytník je přímo vitaminovou bombou. Čaj se používá na posílení imunity, odhlenění a k zahojení sliznice plic a průdušek.
Ze sušených plodů:
2 lžičky sušeného rakytníku zalijte 250ml vody a 5 minut povařte. Přeceďte a doslaďte podle chuti.
Z čerstvých plodů:
2 lžičky rakytníku zalijte 250ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Během cezení plody co nejvíce vymačkejte.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů