Co kokedama je?
Kokedama, rostlina pěstovaná nikoliv v květináči, ale ve směsi materiálů obalených mechem, vám jistě v mnohém připomene bonsaj. Obě techniky pěstování rostlin vznikly na stejném místě, tedy v Japonsku. A ačkoliv u nás není kokedama známá příliš dlouho, ve své domovině má již dlouhou tradici.
Podstatou kokedamy je nahrazení běžného pěstebního květináče koulí, která umožňuje stabilizaci, a tedy i prokořenění rostliny i její zásobení vodou a živinami. Velký důraz je nutné klást především na vhodnou kombinaci materiálů, díky nimž je pěstební koule soudržná a umožňuje zdárný růst rostliny po několik let. Povrch koule je pak obalen mechem, který zde plní funkci dekorační i praktickou. Mech totiž zabraňuje vyplavování pěstebních materiálů při zálivce. Ta totiž probíhá zcela jinak, než tomu je u běžných rostlin.
Ať kokedamu pěstujete zavěšenou pomocí lanek, nebo jen tak položenou na keramické podložce, přibližně jednou týdně ji budete muset namočit do nádoby s vodou, do níž můžete přidat i vhodné hnojivo pro pokojové rostliny. Namáčení většinou trvá i déle než hodinu v závislosti na proschnutí balu. To, že je rostlina již dostatečně zalitá, poznáte podle toho, že mechová koule klesne pod hladinu a přestanou z ní unikat bubliny vzduchu.
Doporučené druhy rostlin pro výsadbu
- nolina neboli sloní noha (Beaucarnea recurvata)
- parožnatka (Platycerium)
- různé druhy tlustice (Crassula)
- chamaedora sličná (Chamaedorea elegans)
- sleziník (Asplenium nidus)
- toulitka (Anthurium)
- alokázie Sanderova (Alocasia sanderiana)
Ve formě kokedamy můžete pěstovat interiérové, a dokonce i zahradní rostliny. Pro výsadbu však volte ideálně kompaktně rostoucí rostliny, ty bujně rostoucí se pro kokedamu příliš nehodí. Bonusem pro dlouhodobé pěstování v délce i více než pět let jsou rostliny nenáročné. Rostliny lze letnit v polostínu nebo stínu i na zahradě.
Jak kokedamu vyrobit
Materiál
- substrát pro pokojové rostliny
- rašelina
- jíl – bentonit ve formě kočkolitu
- drobný keramzit
- perlit
- voda
Pomůcky
- mísa nebo nenasákavá podložka
- zahradnická lopatka nebo lžíce
- nit
- nůžky
- lanka na zavěšení nebo keramická miska
- Do vhodné nádoby si dejte zahradní substrát (asi 1/3 objemu), jíl (asi 1/3 objemu), dále rašelinu, perlit a drobný keramzit namíchejte v objemu zbylé 1/3.
- K materiálům po malém množství přilévejte vodu a postupně materiály hněťte do té doby, než vznikne soudržná hmota. Pokud se koule rozpadá, přidejte jíl. Hnětení neuchvátejte, věnujte mu dostatek času.
- Vytvarujte kouli potřebné velikosti (dostačující průměr okolo 10–15 cm) a v horní části vyhlubte důlek pro výsadbu rostliny.
- Rostlinu vyjměte z pěstebního květináče a z kořenů odstraňte větší část původního substrátu. Umístěte do vyhloubeného důlku.
- Při výsadbě kořenový systém zasypte malým množstvím nového substrátu. Hmotu dlaněmi opět vytvarujte tak, aby se „uzavřela“ i kolem vysazené rostliny.
- K obalení použijte mech s krátkými výhony, ideální je rokyt cypřišovitý (Hypnum cupressiforme), který najdete i na kamenech na své zahradě nebo si ho kupte ve specializovaném obchodě.
- Kouli ovažte ve všech směrech nití ideálně v zelené nebo hnědé barvě. Mech by měl být ke kouli perfektně zafixován, aby se neuvolnil. Poté nůžkami ostříhejte přesahující výhony, aby byla koule opravdu pravidelná.
- Kokedamu ihned po výsadbě namočte do nádoby s vodou a nechte důkladně zalít, poté chvíli počkejte, až voda z koule vykape. Poté už lze rostlinu umístit na finální místo. Lze ji pěstovat zavěšenou na provázcích nebo ji jen tak položte na keramický tác.
Text: Ing. Lucie Peukert
Foto: Ing. Lucie Peukert, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů