Možná jste nechali na lince plechovku od piva, lahev od limonády nebo sklenice od vína a vaši nezvaní hosté ve formě mušek vytrvale kolem nich létají. Pokud jste právě souhlasně přikývli, zřejmě máte domácnost zamořenou octomilkami. Nezoufejte, řešení existuje.
Hrozí od vinných mušek nebezpečí?
Octomilky, nebo jinak nazývané banánové, ovocné či vinné mušky, představují problém pro mnohé domácnosti, protože mohou přenášet choroboplodné zárodky a kazit chuť potravin. Je známo, že octomilky létají a zachytávají bakterie, které potom přenášejí na čerstvé potraviny. Přitahují je hlavně výkaly, které mohou obsahovat bakterie, jako je například E. coli.
Tyto bakterie potom přenášejí všude, kam si sednou. Kromě toho samičky octomilek po páření vpravují do čerstvého ovoce dávky vajíček. Tím se ovoce kontaminuje. Naštěstí existuje několik šikovných triků, které mohou pomoci snížit množství mušek, nebo zcela odstranit tyto otravné škůdce z domácnosti.
1. Předcházejte výskytu mušek
Naší první radou je problému předcházet a používat preventivní opatření, abyste se s octomilkami vůbec nemuseli setkat. Udržujte kuchyň, včetně všech ploch, čistou a ujistěte se, že všechny potraviny jsou správně uložené v uzavřených nádobách a dózách, aby mušky nelákaly žádné skryté zdroje potravy.
Je také dobré pravidelně (každý, případně každý druhý den) vyprazdňovat všechny odpadkové koše a vynášet odpadky hned, když se začnou koše plnit. Nikoliv až po několika dnech. Máte-li už domácnost napadenou octomilkami, existuje několik možností, jak se mušek zbavit.
2. Najděte zdroj zamoření
Nejprve musíte zjistit, odkud mušky přilétávají. Pokud se zdržují v okolí otevřených obalů s potravinami, potraviny vyhoďte a celou oblast vyčistěte. Nezapomeňte zkontrolovat všechny odpadkové koše, zda se v nich nevyskytují známky aktivity octomilek. Je známo, že octomilky kladou vajíčka do odpadkových košů, čímž zhoršují zamoření.
Najdete-li zdroj problému, ještě stále nemusíte mít vyhráno. Proto zkontrolujte další důležitou věc v domácnosti, kterou je odtok v kuchyňském dřezu. Je-li ucpaný nebo potřebuje-li důkladné vyčištění, nyní je ta správná doba pustit se do toho.
Octomilky rády žijí a rozmnožují se v teplých a vlhkých prostorech. Ve většině případů bude na vyhnání octomilek z domácnosti stačit odstranění zdroje, u kterého se shromažďují, a důkladné uklizení prostoru.
3. Vyčistěte plochy
Poté, co jste identifikovali zdroj problému, pusťte se do mytí a čištění. Na vyčištění a dezinfekci celé oblasti můžete použít jakýkoliv typ čisticího prostředku určeného pro domácnosti, radíme však dát přednost jeho účinné, ale ekologické verzi. Vhodný je též běžný přípravek na nádobí, univerzální přípravek na čištění kuchyňské linky, skříněk a ploch.
Můžete použít i doma vyrobený octový roztok. Na jeho přípravu vám bude stačit jeden díl vody a jeden díl běžného kuchyňského octa. Na provonění a také lepší odpuzení hmyzu do roztoku přidejte několik kapek přírodního esenciálního oleje. Výborně vám bude fungovat levandule, citrón nebo eukalyptus.
4. Nastražte pasti
Pokud navzdory těmto opatřením mušky u vás doma stále poletují, můžete na ně nastražit past v podobě potravin, které mají rády. Patří sem nahnilé nebo „otevřené“ potraviny, které octomilky přitahují. Perfektně také poslouží malé množství vína. Postupujte podle následujících kroků.
- Místo toho, abyste zkažené nebo „otevřené“ potraviny vyhodili, vložte je do jednorázové nádoby, nebo do ní nalejte asi 100 ml vína či jablečného octu.
- Nádobu zakryjte plastovou fólií. Do fólie udělejte několik dírek, umístěte ji na místo, kde se mušky předtím shromažďovaly, a čekejte.
- Mušky by se měly postupně začít hrnout do pasti. Potom je můžete zlikvidovat podle vlastního uvážení. Tento postup opakujte, dokud se všechny mušky z domácnosti nevytratí.
Pokud podomácky vyrobené pasti nebudou fungovat, poohlédněte se po průmyslově vyrobených pesticidních nástrahách ve specializovaných prodejnách či zahradních potřebách.
5. Najměte si deratizační službu
Deratizační služba by měla být až poslední možností. Ačkoliv jsou jejich služby účinné, jsou poměrně drahé. Navíc používají agresivní chemické látky, na které můžete vy nebo vaši domácí mazlíčci reagovat nepříjemnou alergickou reakcí.
Pokud se pro tento krok přece jen rozhodnete, podstoupíte zásah deratizační jednotkou, a mušky se vám navzdory tomu do domácnosti vrátí, můžete službu reklamovat nebo trvat na dalším zásahu za sníženou cenu.
Ať se situace s výskytem mušek neopakuje
Abyste předešli budoucímu napadení domácnosti octomilkami, dbejte na to, aby byly prostory na skladování potravin (včetně potravinových skříní a komor) čisté a suché. Nenechávejte na kuchyňské lince volně položené obaly s potravinami, nezapomeňte pravidelně vynášet odpadky a vyčistit všechny skvrny na dně odpadkových košů i na jejich povrchu.
Když se už jednou octomilky u vás objeví, může trvat několik dnů až týdnů, než se jich zbavíte. Aktivními kroky při čištění a likvidaci odpadu si můžete ušetřit čas a problémy. Vždy je lepší problému předejít než ho potom hasit.
Fotogalerie
Text: Lucia Gáborová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů