K čemu je černý bez dobrý
- Pomáhá s bojem proti nachlazení
- Tlumí kašel, chrapot
- Zklidňuje průběh astmatu
- Plody tiší bolest nervového původu a při zánětech
- Proti skleróze
Kdy a jak bez sklízet
Bez sbírejte ideálně před prvními mrazíky na podzim, kdy je barva plodů černá. Natrhejte ho tam, kde nejezdí tolik aut anebo ještě lépe žádná.
Sbírejte tmavé, zralé plody. Ty, co jsou ještě zelené nebo růžové, nepoužívejte. Plody je lepší využít čerstvé, zavařené nebo jinak tepelně zpracované. Až si domů přinesete natrhané kuličky, ještě je proberte a ty nezralé vyhoďte. Stejně tak nepoužívejte stopky.
Pozor, kuličky černého bezu jsou v syrovém stavu mírně jedovaté (způsobují nevolnost), a proto su musí vždy důkladně povařit.
7 receptů z bezu
1 Sirup
Budete potřebovat
- 900 g kuliček černého bezu
- 750 g třtinového cukru
- 10 g kyseliny citronové
- 800 ml vody
Kuličky dobře propláchněte. Ve velkém hrnci přiveďte k varu bez, cukr, kyselinu citronovou a vodu a 15 minut vařte. Poté rozmixujte mixérem a propasírujte přes síto. Získanou tekutinu nalijte zpátky do hrnce a vařte dalších 15 minut, dokud nezískáte konzistenci sirupu. Hotový sirup přelijte do lahví.
Skladování: v lednici, spotřebujte do 1 měsíce.
2 Tinktura
Pomáhá při rýmě, zánětech, horečce, zahlenění, bronchitidě, astmatu i revmatech kloubů a svalů.
Plody bezu lze použít čerstvé, sušené i mražené. Rozmixované bezinky vložte do sklenice, zalijte alkoholem (např. vodkou) a uzavřete víčkem. Nechte stát na tmavém místě 2 měsíce. Poté sceďte.
Dávkování: 1/2 kávové lžičky 3x denně po dobu 2 měsíců.
3 Bezinkový likér
Účinky
- Zahřívací efekt
- Pomáhá při nespavosti
- Uleví při bolestech zad, revmatismu, zánětech a pohmožděninách
- Pomáhá při nachlazení, usnadňuje vykašlávání
Budete potřebovat
- 2 litry bezinek
- 1 litr studené vody
- 2 lžíce vanilkového cukru
- 3-4 lžíce uvařené kávy (bez lógru)
- 0,5-1 kg cukru
- 0,5 litru rumu
Plody vložte do hrnce, zalijte litrem vody a 15 minut povařte. Poté důkladně propasírujte. Pokud šťáva ještě není úplně čistá, přelijte jí přes plátýnko. Šťávu opět zahřejte, přidejte oba cukry a kávu. Vařte 5 minut. Sundejte z plotny a nechte zcela vychladnout. Přidejte rum, promíchejte a přelijte do čistých sklenic s uzávěrem.
Tip: Do likéru také můžete přidat koření. Například skořici, badyán, hřebíček nebo kardamom.
Skladování: v lednici. Trvanlivost je min. 1 rok.
Dávkování: Užívejte malého panáka před spaním.
4 Gin
Budete potřebovat
- 750 ml ginu
- 500 g plodů bezu
- 150 g cukru
- 125 ml vody
- kůra z 1 citronu
Omyté kuličky bezu přesypte do čisté sklenice, přidejte kůru z citronu a zalijte ginem. Uzavřete a uložte na chladné a tmavé místo. Nechte 1 měsíc stát, občas protřepejte. Po měsíci gin přeceďte.
V kastrůlku zahřívejte 125 ml vody a 150 g cukru do rozpuštění cukru. Po vychladnutí přimíchejte „karamel“ do ginu. Množství závisí na vás, záleží, jak moc chcete mít gin sladký.
Tip: Bobule, které zůstanou v sítu, můžete použít do různých omáček nebo ke zvěřině.
5 Čaj
Při přípravě nezapomeňte na to, že je důležité plody bezu důkladně povařit.
Budete potřebovat
- 1,5 litru vody
- 3 lžíce sušených plodů bezu(Plody bezu dejte do sušičky nebo trouby a sušte na co nejnižší teplotu.)
- 2 tyčinky skořice
- 4 lusky kardamomu
- 4 kuličky nového koření
- kousek čerstvého zázvoru
Všechny suroviny dejte na sporák a přiveďte k varu. Poté teplotu ztlumte, zakryjte pokličkou a nechte 30–60 minut povařit. Přeceďte a nalijte do hrnku.
Tip: Zbytek čaje lze skladovat v lednici po dobu několika dnů. Také ho můžete vychladit, přidat pár koleček citronu a podávat jako ledový čaj.
6 Gumové bonbony
Začněte přípravou sirupu. Na ten budete potřebovat:
- 1 hrnek sušených plodů (lze použít i čerstvé nebo mražené)
- 500 ml vody
Suroviny vařte 30 minut. Tekutina by se měla zredukovat na polovinu. Přeceďte a nechte vychladit. Poté vmíchejte 1–2 lžíce medu na každých 250 ml sirupu.
Pak 375 ml sirupu nalijte do kastrůlku, přidejte 3 lžíce želatiny a nechte pár minut stát. Sirup poté zahřívejte do rozpuštění želatiny. Teplotu nechte nižší, asi kolem 90 stupňů by se želatina měla rozpustit. Určitě sirup nevařte. Po celou dobu sirup míchejte.
Připravenou hmotu rozlijte do formiček na gumové medvídky anebo do jiné formy. Nechte ztuhnout. Vyndejte z formy a uložte do lednice.
Dávkování: 6 medvídků za den je ideální.
Skladování: v lednici po dobu 2–3 týdnů.
Listy
Ze sušených bezových listů je možné připravit výluh, který má močopudný účinek a čistí krev. Mají mírně projímavé účinky, pomáhají při detoxikaci i zánětech močových cest.
Čerstvé listy se používají při bolestech kloubů, na obklady, které uleví od bolesti a při pohmožděninách či otocích. Stačí listy naklepat, aby pustily šťávu, nebo rozmačkat na kaši a přiložit na bolestivé místo. Obklady nechte působit i několik hodin.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: devceuplotny.cz, carujeme.cz, zijemehomemade.cz, rebarboraskitchen.com