Pečení chleba má být radost, a proto vám prozradíme několik rad a tipů, jak si upéct chléb z kvásku v troubě a jak vytvořit chléb pomocí domácí pekárny.
Příprava kvásku
Základem chleba z kvásku je opravdu kvalitní domácí kvásek. Jedná se o směs vody a mouky, která obsahuje divoké kvasinky a mléčné kyseliny. O kvásek je nutné se pravidelně starat, aby v lednici vydržel dlouho a dal se znovu použít. Podle potřeby, zhruba po třech, pěti či sedmi dnech, je nutné přidat 100 g mouky a 150 ml vody a promíchat.
Jak si připravit domácí kvásek připravit
- Připravte si 100 g pšeničné nebo žitné mouky a 100 až 150 ml vlažné vody.
- Vše smíchejte dohromady v míse, aby vznikla hustá kaše.
- Mísu přikryjte utěrkou nebo fólií a nechte obsah kvasit při pokojové teplotě 24 hodin.
- Kvásek začne tvořit bublinky a měl by mít lehce nakyslou vůni.
- Vložte do dostatečně velké nádoby a do lednice.
Jak kvásek udržovat aktivní
- Kvásek vyndejte z lednice a v pokojové teplotě jej nechte asi 3 hodiny, aby se jeho živé kultury opět aktivovaly (lehce nabude a vytvoří bublinky).
- Přidejte 100 g stejné mouky a asi 150 ml vlažné vody.
- Promíchejte a opět odstavte na 3 hodiny.
- Jakmile se začnou vytvářet další bublinky, nádobu uzavřete a vraťte kvásek do lednice.
Pečení chleba z kvásku v troubě
Jakmile máte svůj kvásek připravený, můžete se pustit do pečení chleba.
Suroviny
-
- 250 gramů kvásku
- 500 gramů hladké pšeničné mouky
- 300 ml vody
- 10 gramů soli
Postup
- Těsto: V míse smíchejte kvásek, mouku, vodu a sůl a dobře promíchejte. Poté zakryjte misku utěrkou nebo plastovým obalem a nechte hmotu kynout při pokojové teplotě po dobu 8 až 12 hodin.
- Formování: Po kynutí těsto opatrně vyklopte na pomoučený povrch a několikrát ho složte přes sebe, aby byl hezky tvarovaný. Zakryjte těsto utěrkou a nechte ho odpočinout 15 až 30 minut. Poté přendejte do ošatky a nechte kynout další 2 až 3 hodiny.
- Pečení: Troubu předehřejte na 220 až 250 °C. Chléb z ošatky vyklopte, udělejte na jeho vrchní straně zářezy a položte na pečící papír. Plech by měl být horký. Chléb pečte přibližně 35 až 45 minut, dokud není zlatohnědý a nemá dutý zvuk, když na něj klepnete. Míra propečení ale záleží na vás.
- Po upečení nechte chléb vychladnout na mřížce při pokojové teplotě.
Pečení chleba v domácí pekárně
Pokud nemáte čas či chuť na ruční pečení a zadělávání kvásku, můžete použít domácí pekárnu, která vám celý proces usnadní. Existují dvě možnosti. Buď je možné pekárnu použít jen pro přípravu těsta a samotné pečení můžete nechat na troubě. Případně přichází v úvahu v pekárně nastavit celý proces od přípravy těsta až po samotné pečení.
Pokud se rozhodnete pro plné využití domácí pekárny, počítejte s tím, že chléb bude vypadat jako cihlička, takže půjde o jiný tvar, než na jaký jste zvyklí u klasického oválného bochníku. Překvapeni také můžete být jinou konzistencí, protože uvnitř může být chléb lehce lepkavý.
Pekárna ale na druhou stranu ušetří mnoho práce a hlavně času. Vše lze rychle připravit, zapnout a po pár hodinách si užít čerstvě upečený chléb bez námahy.
Suroviny
-
- 250 gramů kvásku nebo jeden sáček práškového droždí
- 500 gramů hladké pšeničné mouky
- 300 ml vody
- 10 gramů soli
Postup
- Nastavení pekárny: Vložte suroviny do nádoby pekárny v pořadí, které výrobce doporučuje. Obvykle začínáte tekutými složkami (voda, kvásek) a poté přidáte suché složky (mouka, sůl).
- Program: Vyberte program pro pečení chleba z kvásku, pokud je k dispozici. Pokud ne, zvolte program na bílý chléb. V pekárně se dá nastavit intenzita pečení podle toho, jak dobře chcete chléb propéct.
- Spusťte pekárnu: Zavřete víko pekárny a spusťte program.
- Chladnutí: Po upečení chléb vyndejte z pekárny a nechte ho vychladnout na mřížce při pokojové teplotě.
Náš tip: Těsto před vykynutím můžete ozvláštnit různými druhy koření a dalších ingrediencí. Krásnou vůni i chuť chlebu dodá kmín, ale také rozmarýn nebo černé a zelené olivy, které vmícháme do těsta.
Fotogalerie
Text: Martin Sítek
Foto: iStock, Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů