Domácí máslo si můžete vyrobit hned několika způsoby. Všechny jsou docela jednoduché, a hlavně není třeba si na to kupovat speciální vybavení. Stačí si vybrat, který postup vám vyhovuje. A jako bonus získáte nejen vynikající máslo, ale také podmáslí.
Z čeho se máslo dělá?
Na výrobu másla budete potřebovat smetanu ke šlehání. Já nejčastěji používám tu, která má 33% tuku.
Kolik másla získáte ze šlehačky?
Z 1 litru smetany ke šlehání uděláte cca 600 ml podmáslí a 350 g másla.
A co s podmáslím? Je velice zdravé. Nejlepší je ho ještě takhle čerstvé hned vypít. Použít ho ale můžete i při pečení.
Výhody domácího másla
- Snadno se maže na pečivo hned po vyndání z lednice.
- Je to pravé máslo, v obchodě najdete plno másel, která ve skutečnosti jako máslo jen vypadají.
- Neobsahuje emulgátory, rostlinné tuky, aromata ani barviva.
- Spoznáte rozdíl také v samotné chuti. To „vaše“ bude jednoduše lahodnější.
Máslo šlehané v kuchyňském robotu
Do robota dávám 500–1000 ml smetany ke šlehání (více bych raději nedávala).
- Smetanu nalijte do robota a začněte šlehat. Nejdříve to bude tuhá šlehačka, postupně se začne srážet a pak už uvidíte kousky másla.
- Bílá barva se postupně začne ztrácet, uvidíte žluté hrudky, což je už počátek našeho másla. Snižte rychlost a ještě chvíli šlehejte. Nedá se na tom nic zkazit, přesná doba šlehání není, takže se nic nestane, pokud budete máslo šlehat o něco méně či déle.
- Na konci budete mít velkou kouli másla přilepenou na šlehací metle a k tomu mísu plnou podmáslí.
- Když máte ušleháno, připravte si cedník, dejte ho nad nějakou mísu a vše přeceďte. Lžící z másla vymačkejte co nejvíce podmáslí.
- Nyní máslo vložte do čisté mísy naplněné studenou vodou nebo ještě lépe vodou s kostkami ledu. Ponořte ho do vody a řádně prohněte. Tím se uvolní zbytky podmáslí, poznáte to tak, že se voda zakalí do mléčné barvy. Vodu vyměňte a opakujte 3–4krát,dokud nezůstane čirá. Proč se to dělá? Nepropláchnuté máslo se rychle kazí a také by nemělo tu správnou konzistenci (bylo by dost měkké).
- Ted už jen stačí máslo uložit do formy, máselničky nebo zabalit do fólie. Uchovávejte v lednici.
Ráda používám menší silikonové formy. Vzniknou z toho malá máslíčka, která během chvilky změknou na rozdíl od velké kostky. Když dělám másla hodně, něco si nechám v lednici a zbytek zamrazím. Díky velikosti rozmrzne během chvíle.
Máslo šlehané metličkou
Oproti robotu je to krapet pracnější. Smetanu nalijete do mísy a metličkou šleháte, dokud se nesrazí.Bude to trvat o něco déle než při použití v robotu, ale výsledek bude stejný. Dále již postupujte podle výše uvedeného návodu.
Máslo ze sklenice
200–250 ml smetany ke šlehání nalijete do sklenice – aby v ní bylo dost prostoru, používám sklenici od medu/kyselých okurek, která ma okolo 750 ml.
Sklenici uzavřete víkem, začněte třepat a pokračujte v tom několik minut, dokud neuvidíte ve sklenici hroudu másla. Pak ještě chvilku pokračujte a je to.
Dále je máslo ještě třeba zbavit podmáslí, postupujte podle návodu uvedeného výše.
Ochucené máslo
Hned poté, co máslo prohnětete ve vodě, je ideální čas na to, abyste ho ochutili. Můžete přidat sůl, pepř, česnek, bylinky, podle vaší chuti.
Můj oblíbený recept je smíchat 200 gramů másla, hrst nasekané petrželky a utřený stroužek česneku. Výsledek zabalte do potravinové fólie, vytvořte váleček a dejte vychladit.
Něco pro děti
Máslo nemusí mít jen podobu klasické kostky. Existují silikonové či jiné formy ve tvaru zvířátek, autíček a jiných tvarů. Takové máslo nikde nekoupíte :). Až máslo vyrobíte a propláchnete, stačí jím naplnit tyto formičky a dát ztuhnout do lednice.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: www.kucharkaprodceru.cz, www.zijemehomemade.cz