Výhody domácího jogurtu
- Výroba je velice levná.
- Šetříte obaly, je to ekologické, protože stejné sklenice používáte stále dokola.
- Neobsahuje sladidla, škroby ani konzervanty.
- Obsahuje živé kultury.
- Znáte původ mléka i celé složení jogurtu.
Jaké mléko použít
Sáhněte po čerstvém mléku. Já nejraději kupuji mléko bio kvality. Nejlepší volbou je plnotučné mléko, když sáhnete po polotučném, bude výsledný jogurt řidší.
Pokud máte mléko od farmáře, které neprošlo pasterizací, nezapomeňte tento krok provést.
Budu k výrobě jogurtu potřebovat něco speciálního?
Jogurt si můžete vyrobit v jogurtovači, anebo se dá vyrobit i v termosce, termo mísách nebo sušičce s nastavitelnou teplotou. Během procesu je nejnutnější udržet stejnou teplotu.
Na začátek
Tento krok je volitelný, ovšem pokud ho nepřeskočíte, bude jogurt hustý a pevný i poté, co ho zamícháte. V opačném případě jogurt po zamíchání trochu zřídne.
Mléko ohřejte na 95 stupňů a následně nechte zchladnout na 45 stupňů. Buď můžete počkat, až zchladne, nebo ho dejte do studené lázně, ať ušetříte čas.
Jogurtová kultura
Dá se koupit v prášku ve specializovaných obchodech, nebo úplně stačí použít kulturu z živého jogurtu. Nesmí být přislazovaný ani ochucený, jen bílý jogurt. Spoznáte ho tak, že je na něm většinou napsáno zrající nebo jogurt se živou kulturou.
Sterilita
Vše, co budete na výrobu jogurtu používat, musí být čisté.
Výroba v jogurtovači s čerstvým jogurtem
Budete potřebovat
- 1 litr čerstvého mléka
- 2–3 lžíce jogurtu s živou kulturou
Jogurt a mléko důkladně promíchejte. Přelijte do sklenic a uzavřete. Dejte do jogurtovače. Pokud můžete nastavit teplotu i čas, dejte ji na 45 stupňů a čas na 6–7 hodin.
Příprava bez jogurtovače, pomocí jogurtové kultury (alternativa 1)
Mléko ohřejte na 42–45 stupňů, přidejte kulturu a míchejte do rozpuštění. Rozdělte do skleniček a nechte fermentovat při teplotě 45 stupňů po dobu 8–10 hodin.
Jogurt nechte vychladit, dejte do lednice a je to.
Výroba jogurtu bez jogurtovače, pomocí jogurtové kultury (alternativa 2)
Budete potřebovat
- 1 litr mléka
- 4 lžíce jogurtu s živou kulturou
- 2 zavařovací sklenice o obsahu 0,5 litru
Mléko přivedeme k varu a necháme lehce probublávat po dobu 5 minut. Pak hrnec s mlékem ponoříme do jiného hrnce či mísy se studenou vodou (můžete přidat i led). Míchejte metličkou a nechte mléko zchladnout na 40 stupňů. Při vyšší teplotě by se totiž laktobacily nenamnožily.
Pokud nemáte teploměr, můžete použít i malíček – ponořte ho a pokud ho v mléce udržíte po dobu 5 sekund, je již dostatečně vychladlé.
Sklenice na jogurt vložte na pár sekund do mikrovlnné trouby, aby se zahřály a také sterilizovaly. Čistota je velmi důležitá.
Do každé sklenice dejte 2 lžíce jogurtu, přidejte trochu mléka a dobře promíchejte. Přidejte i zbytek a opět promíchejte.
Uzavřete je víkem a zabalte do deky či peřiny, které uchovají stejnou teplotu 4–6 hodin. Po celou dobu se nesmí sklenicemi nijak manipulovat ani hýbat.
Po 6 hodinách jogurt nechte zcela vychladnout a teprve poté ho dejte do lednice.
Jogurt z elektrického hrnce
Různé elektrické hrnce, které mají více funkcí, mají někdy i funkci jogurtovače. Pokud ho doma máte, podívejte se, zda náhodou jogurt také neumí. Já doma jeden mám – stačí do něj nalít mléko smíchané s jogurtem, nasadit víko a zapnout funkci JOGURT. Po 8 hodinách je jogurt hotový, stačí ho jen přendat do sklenice.
Jak jogurt ochutit?
Po vychlazení jogurt smíchejte s marmeládou, čerstvým ovocem anebo s čokoládovou omáčkou. Pro oslazení přidejte cukr, med, čekankový sirup či jiné sladidlo. Jogurt je vždy lepší sladit až těsně před tím, než ho sníte.
Jakou má domácí jogurt trvanlivost?
Jogurt je plný živých kultur, tedy stále zraje. Ideální je sníst jogurt za 2–3 dny. Čtvrtý den již může být hodně kyselý. Pokud jogurt vyrobený z litru mléka nesníte, vyrobte si raději menší množství.
Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: www.kitechenette.cz, www.zijemehomemade.cz