Vaření

Vegeta ze zeleninových slupek, postřik z chilli semínek a leštěnka na boty z banánových slupek? Jak využít zbytky z vaření doma i v zahradě

Pro jednoho odpad, pro druhého poklad. Ne všechen odpad z kuchyně musí končit v koši. Například ze zeleninových slupek vyrobíte skvělou vegetu a z citrusů extrakt na pečení nebo univerzální čistič. Možnosti jsou nekonečné, stačí zapojit fantazii.

žena připravuje zeleninu na vaření
Zdroj: Shutterstock

Voda z rýže

Až vám příště zbyde po uvaření rýže voda, nevylévejte ji. Jsou v ní škroby, cenné vitaminy a minerály (dusík, fosfor, draslík), které vaše rostliny ocení. Dokonce by po ní měly více plodit, což je příjemný bonus.

Jednoduše s ní polejte vaše pokojovky, v případě sukulentů je vhodnější přelít vodu do postřikovače a rostlinky s ní mlžit.

Hodně lidí nejdříve rýži namočí do studené vody a důkladně ji propere, aby se zbavila všech nečistot a přebytečného škrobu. Tuto vodu lze také použít, akorát bude obsahovat méně živin než ta, co projde varem.

Vodu vždy nechte vychladnout na pokojovou teplotu, nikdy ji nenalévejte na rostliny horkou. Také nepoužívejte vodu solenou.

Rýžová voda
Zdroj: Shutterstock

Banánové slupky

Obohacení půdy

Banánové slupky jsou bohaté na draslík a fosfor. Růže banánové slupky milují, mají po nich plno bohatých květů a silnější výhony. Slupky také svědčí rajčatům a paprikám.

Na 1 rostlinu použijte nakrájené slupky z 2–3 banánů. Smíchejte je se zeminou při sázení rostlin, anebo jen prokypřite půdu kolem již zasazené a přimíchejte slupky do ní. Hodí se pro pokojové i venkovní rostliny.

Výluh

Další možnost je vyrobit si výluh z banánových slupek na zalévání. Slupky naskládejte do sklenice, zalijte vodou tak, aby byly ponořené, zavřete a nechte týden stát. Přeceďte, nalijte do konvice v poměru 1:3 (banánový výluh:voda) a používejte na zalévání rostlin.

Na boty

Zkuste banánové slupky použít jako přírodní leštěnku na kožené boty. Přeleštěte je vnitřní stranou slupky, nechte zaschnout a rozleštěte hadříkem. Boty budou krásně lesklé, jako kdybyste použily krém.

Voda z vajec

Děláte si k snídani rádi vajíčka natvrdo? Nejen rýžovou vodu, ale i vodu z vajec lze použít jako přírodní hnojivo. Vaječné skořápky obsahují vápník, který rostlina používá k posílení listů a stonků.

Důležité je do vody nepřidávat sůl ani ocet, ta by rostlinám jen uškodila.

Když chcete silnější koncentrát, použijte skořápky, které vám zbyly z vaření. Přbližně 10–12 kusů dejte do hrnce, zalijte vodou a 30–45 minut vařte. Podle potřeby dolévejte vodu do původního množství. Touto zálivkou nejvíce potěšíte rajčata a papriky.

Vodu používejte klidně pravidelně jako klasickou zálivku na pokojové rostliny nebo zalévání zahrady.

žena zalévá vodou z vajec pokojovou rostlinu
Zdroj: Shutterstock

Vaječné skořápky

Vaječné skořápky se z více než 95% skládají z minerálů (hlavně uhličitanu vápenatého), který je základním prvkem pro růst rostlin. Dále v nich najdete hořčík, draslík, fosfor a mangan.

Skořápky jednoduše nadrťte a vmíchejte do hlíny. Nebo nasypte kolem rostlin, na které nechcete, aby se vám dostaly slimáci.

Vápník ocení hlavně rajčata, papriky či lilky, které chrání před plísní.

Skořápky nepřidávejte k rododendronům, malinám či borůvkám, ty vápenatou půdu nemají rádi.

Vaječné skořápky se dají použít i jako malé květináče na vypěstování sazenic. Vložte do nich hlínu, semínko a pravidelné zalévejte. Sazenici včetně skořápky pak vsaďte do půdy, skořápka se postupně rozloží a během toho bude vyživovat i rostlinku.

Voda na vaření zeleniny

Vodu nechte vychladnout a použijte ji na zalití pokojových rostlin či zahrady. Je obohacená o vitamíny a minerály, proto je škoda ji vylít do dřezu, když vám ještě takto může posloužit.

Kávový lógr

Vůni kávy nemají rádi škůdci, jako jsou například mšice, takže lógr sypu kolem květin, které chci ochránit.

muž přidává kávový lógr do pokojové rostliny
Zdroj: Shutterstock

Lógr přimíchaný přímo do půdy ji pěkně provzdušní, dodá jí fosfor, dusík a jiné stopové prvky.

Při častém hnojení lógrem se půda stává kyselejší, proto ho nepoužívejte často pro rostliny, kterým tento typ půdy nevyhovuje. Nikdy nepoužívejte plesnivý lógr. Buď můžete použít čerstvý a rovnou ho přimíchat do půdy, anebo sušený.

Sypané a sáčkové čaje

Po čajovém dejchánku „odpad“ z baleného nebo sypaného čaje víte spotřebovat jako hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny. Čajové lístky obsahují kyselinu tříslovou a další živiny, které jsou přírodními hnojivy. Vhodné jsou všechny druhy čaje, nejvíce živin a vitamínů ovšem obsahuje zelený čaj.

Obsah sáčků, nebo sypaný čaj vysypte k pokojovým rostlinám anebo k těm venkovním. Smíchejte s půdou, nebo ponechte na povrchu hlíny jako prevenci proti plísním.

Vlhké čajové sáčky se také dají přidat na kompost jako urychlovač. Chuť čaje také odrazuje některé škůdce – drobný hmyz, myši, kočky…

sáček čaje ponořený do šálky
Zdroj: Shutterstock

Proti vzniku plísní

Použitý sáček černého nebo heřmánkového čaje zalijte vroucí vodou nebo krátce povařte. Po vychlazení tento nálev použijte na zalévání nebo mlžení pokojových či venkovních rostlin. Pravidelným používáním zabráníte vzniku plísní.

Lístky si můžete doma i nasušit a uchovat pro pozdější použití.

Ořechové skořápky

Skořápky z ořechů se jen tak nerozloží, a proto jsou ideální na provzdušnění kompostu. Místo do koše je tedy vyhoďte na kompost.

Semínka chilli papriček a jiné zbytky z nich

Zbyly vám semínka z chilli papriček? Anebo už paprika není dobrá na jídlo a chystáte se ji vyhodit? Zalijte je vodou, rozmixujte, přeceďte a nalijte do rozprašovače. Směsí nastříkejte rostliny. Je to skvělá ochrana před různými škůdci.

Aby postřik dobře držel na listech, je dobré přidat ještě kapku tekutého mýdla nebo prostředku na nádobí. Postřik z chilli odpuzuje většinu hmyzu a brouků, kteří napadají rostliny.

žena stříká rostlinu
Zdroj: Shutterstock

Semínka

Zbyla vám různá semínka z ovoce a zeleniny? Zbavte je dužiny, promyjte a dejte schnout na papírový ubrousek nebo pečicí papír. Semínka pak můžete použít k vypěstování nové úrody. Lepší jsou semínka z farmářské zeleniny a ovoce, ideálně nestříkané, a ne té chemicky ošetřené.

Přečtěte si více v článku: Jak si uskladnit semínka z vlastní úrody do příští sezony?

Slupky z citrusů

Citrusový extrakt na pečení

Pro výrobu extraktu budete potřebovat pouze citronovou či pomerančovou slupku bez bílé části. Na kůru ze 2 citronů nebo 1 pomeranče použijte 100ml vodky. Zalijte a nechte 1 měsíc stát. Občas protřepejte. Extrakty se vám budou hodit do pečení a různých dezertů.

Univerzální čistič

Slupky ze 2 citronů zalijte 100ml octa, nechte 1–2 týdny stát. Poté smíchejte 500 ml převařené vody, 100ml citronového octa a 1 lžíce prostředku na nádobí. Přelijte do rozprašovače.

Tento čistič je skvělý na mytí oken, skleněných povrchů, kuchyňskou desku, koupelnové skřínky, prakticky na celou domácnost.

žena používá sprej ze šupek cistrusů na čistění
Zdroj: Shutterstock

Místo květináče

Půlky citronu po odštavnění můžete použít na předpěstování rostlin. Do slupky udělejte na dně několik dírek (třeba párátkem), aby měla kudy odcházet přebytečná voda. Zbytek dužiny vydlabejte lžičkou. Nasypte do ní hlínu a vložte semínko. Až bude rostlinka dostatečně velká, zasaďte ji i se slupkou do hlíny. Slupka se postupně rozloží, a navíc dodá rostlině výživu.

Tvrdé pečivo

Strouhanka

Stačí tvrdé rohlíky nebo housky namlít v mlýnku a strouhanka na řízky nebo pečení je na světě.

Krutony do polévky

Chléb nakrájejte na kostky a osmažte na trošce oleje.

Nožičky hub

Přidejte je do zeleninového vývaru a minimálně 30 minut povařte. Také je můžete nasušit, rozmixovat a používat jako koření do polévek, omáček či různých kořenících směsí.

Zeleninové slupky

Slupky z dobře očištěné zeleniny dejte do sušičky a pak rozmixujte. Používejte jako domácí vegetu do polévek a omáček.

Domácí vegeta
Zdroj: Shutterstock

Nejraději mám vegetu ze slupek mrkve, kořenové petržele a nasušených bylinek.

Slupky z jablek

Jablečné slupky dejte do lahve, zalijte vodou a nechte 4–8 hodin louhovat v lednici. Slupky v sobě ještě mají dostatek chuti, takže bude voda chutnat po jablkách.

Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů