Skladování
Skladujeme jen zdravé plody, které sbíráme těsně před úplným dozráním. Plody s jakýmkoliv poškozením nejsou vhodné – nakazily by i ostatní zdravé plody, proto je neuskladňujeme. Plody k zazimování ukládáme nemyté, jen nasucho očištěné; myjeme je zásadně až těsně před přímou konzumací. Skladované plodiny pravidelně kontrolujeme, průběžně likvidujeme všechny poškozené plody s příznaky choroby, abychom zabránili jejímu šíření.
Jaké ovoce a zelenina se na skladování hodí
- Jablka
- Červená řepa
- Zelí
- Mrkev
- Celer
- Mangold
- Česnek
- Kapusta
- Pór
- Cibule
- Pastinák
- Hrušky
- Brambory
- Šalotka
- Dýně
- Tuřín
Jak na to
- Jablka a hrušky zabalíme po jednom do papíru a umístíme je do bedniček nebo na roštové palety. Jablka neskladujeme blízko cibule, česneku nebo brambor. Absorbovala by totiž jejich pach a snížila by se jejich trvanlivost.
- Kořenová zelenina ztrácí vlhkost a scvrkává se, pokud se skladuje na suchém místě. Delší trvanlivost jí zajistíme na chladném místě s vysokou vzdušnou vlhkostí.
- Nejlépe se skladuje mrkev, kterou vyséváme na záhon později a kterou sbíráme těsně před příchodem mrazů a za sucha. Zelenou nať vykroutíme a necháme ji aspoň pár hodin ležet na záhonu na slunci.
- Při čištění mrkve zacházíme s kořeny opatrně – neboucháme s nimi, abychom předešli výskytu houbových chorob. Pro mrkev rovněž platí, že ji neskladujeme spolu s ovocem, protože by pod vlivem uvolňovaného etylenu zhořkla.
- Celeru zkrátíme nožem kořeny a otrháme nať tak, aby zůstalo jen listové srdéčko. K uskladnění si připravíme chladné sklepní prostory. Čerstvé bulvy celeru totiž první měsíc intenzivně „dýchají“, můžou ztratit až 5 % ze své hmotnosti.
- Červená řepa je háklivá na poškození, sběr provádíme s největší opatrností. Vykrou-
tíme z ní nať tak, abychom nepoškodili listové srdéčko, ukládáme ji jako mrkev. - Brambory musíme po sběru nejdříve asi 2 dni sušit ve stínu a max. při 18 °C. Při tzv. posběrovém dozrávání, které trvá až 14 dní rovněž při teplotě 18 °C, jim zpevní slupka a zahojí se případná malá poranění.
Náš tip: S bramborami neskladujeme zeleninu ani ovoce – brambory šíří zápach.
Nakládané speciality
Pikantní, nasáklé různými chutěmi a vůněmi, a navíc hezké na pohled. Takové jsou studené nakládané pochoutky. I když už možná máte své osvědčené recepty, my vám pro zpestření přinášíme i několik netradičních návodů, jak je naložit.
Jaké ovoce a zelenina se hodí na nakládání
- Červená řepa
- Jablka
- Lilek
- Květák
- Chilli
- Cukety
- Cibule a šalotka
- Česnek
- Okurka
- Tykve
- Dýně
- Papriky
- Švestky
- Červené zelí
- Rebarbora
- Rajčata
Netradiční pochoutky
Česnek s chilli papričkami
- oloupaný česnek, 1 kg
- olej olivový, ½ l
- olej slunečnicový, ½ l
- větvičky tymiánu
- papričky chilli
- bylinky podle chuti: majoránka, petrželová nať, zeleninová nať
- Oloupané stroužky česneku dáme do čistých sklenic. Smícháme olivový a slunečnicový olej, přidáme větvičky tymiánu a na jemné proužky nakrájenou čerstvou chilli papričku. Zahřejeme na 100 °C.
- Bylinkovým olejem zalijeme stroužky česneku, dáme do sklenic a dobře uzavřeme. Necháme vychladnout. Následně dáme do chladničky na 8–10 dnů.
- Pak už můžeme česnek konzumovat. Pomixováním z něj připravíme úžasnou česnekovou pastu.
- Takto naložený česnek skladujeme na chladném a tmavém místě nejdéle tři měsíce. Naložený česnek v oleji „zesklovatí“ – stroužky budou průsvitné, což není chybou.
Cukety nakládané v olivovém oleji
- cukety zelené i žluté, 500 g
- olivový olej, 50 ml
- ocet 5%, 10 ml
- oloupané stroužky česneku, 2 až 3 ks
- feferonky, 1 až 2 ks
- pepř a sůl
- Omyté, na kolečka nakrájené cukety přelijeme horkým octem přivedeným k varu a necháme 30 minut působit. Pak cuketu osolíme a opepříme.
- Feferonky zbavené jádřince nakrájíme na plátky, česnek oloupeme a v půlce každý překrojíme.
- Do malých zavařovacích sklenic dáme plátky cuket i s octem, do každé sklenice vložíme dva i více kousků česneku a několik proužků feferonek.
- Vše zalijeme olejem tak, aby byla cuketa úplně ponořená. Dobře uzavřené skladujeme v chladu.
Náš tip: Aby se česnek dobře loupal, namočíme ho na 20 minut do vlažné vody nebo ho přelejeme vroucí vodou.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů