Koriandr setý (Coriandrum sativum)
Jak ho pěstovat
Koriandr nejlépe poroste na světlém stanovišti, snese i částečné přistínění. Půdu je vhodné před výsevem vylepšit zralým kompostem nebo koriandr vysévejte na záhon po bramborách či jiné zelenině. Semena se vysévají pouze bez předpěstování přímo na záhon, kompaktní odrůdy lze pěstovat i v truhlíku.
Po vyklíčení semen je možné rostliny vyjednotit. Půda by měla být kvalitní a dobře propustná, v suché, málo živné půdě budou rostliny předčasně vykvétat. Po výsevu je nutné výsadbu častěji zalévat, i během vegetace koriandr poroste lépe ve svěží půdě. Při dozrávání semen ale vyžaduje spíše sucho.
Pokud si chcete co nejvíce prodloužit sezonu koriandru, je vhodné semena vysévat na několikrát, přibližně s dvou až třítýdenním rozestupem. Tímto způsobem si zajistíte na dlouhou dobu mladé listy, které jsou základem pro asijskou kuchyni.
Kalendář výsevu a sběru
Přímý výsev: duben – červen
Sběr natě: červen – říjen
Sběr semena: srpen, září
Rozestupy: 5 × 5 cm (na produkci natě), 30 × 5 cm (na produkci semen)
Sběr
Semena se sklízí v létě ideálně ve chvíli, kdy jsou ještě zelená nebo jen mírně nahnědlá. Nať lze sklidit i najednou, když koriandr pěstujete výhradně na nať, pokud ale chcete, aby vykvetl, nesmíte odstranit více jak třetinu z listové plochy rostliny.
Uskladnění
Čerstvé listy lze skladovat ve skleničce s vodou při pokojové teplotě asi týden. V ledničce vydrží necelé dva týdny zabalené ve vlhké utěrce. Je možné je i sušit nebo nasekané zamrazit. Semena se skladují ve vzduchotěsné nádobě.
Chuť koriandru je poměrně specifická, zvláště na listy si budete muset zřejmě nějakou dobu zvykat. Jakmile jim přijdete na chuť, už se bez nich neobejdete.
Naše volba
- ‘Aroma’ – nenáročná odrůda s přímým rozvětveným stonkem a hluboce členěnými listy
- ‘Caribe’ – odrůda pro záhonové pěstování se štíhlým stonkem a tmavě zelenými listy
- ‘Santo’ – velmi rychle rostoucí odrůda, ideální pro pěstování na záhonu, hluboce laločnaté listy svěže zelené barvy
- ‘Cadiz’ – kompaktní odrůda vhodná pro pěstování v nádobě
Víte, že…
… Listy se sice dají i sušit, ale jejich chuť se výrazně mění, proto se je snažte používat vždy co nejčerstvější.
… Do pokrmů přidávejte nasekané čerstvé listy těsně před podáváním, jakákoliv tepelná úprava je rychle poškozuje a ovlivňuje jejich chuť.
… Při pěstování „na listy“ je možné koriandr vysévat nahusto, zatímco pro produkci semen je třeba vysévat spíše do řádků s většími rozestupy.
… Je to údajně silné afrodiziakum. Právě proto byl ve středověku přidáván do elixírů lásky.
… Kvůli obsahu kumarinu není vhodný pro jedince se zvýšenou srážlivostí krve.
Výživná léčivka
Listy jsou bohatým zdrojem vitamínů A, E, K, B3, B6 a C. Podporují činnost trávicího systému a působí antimikrobiálně. Semena obsahují především vápník, selen, železo, hořčík a mangan.
Zajímavé jsou i léčivé schopnosti této jednoleté byliny. Je to totiž spolehlivý antioxidant, silné přírodní antibiotikum i lék na všechny záněty v těle. V čaji ho ocení malé děti i maminky, uleví totiž od bolení břicha při nadýmání.
Rozemletá semena jsou skvělým chlebovým kořením. Přidávejte dvě polévkové lžíce do jakéhokoliv chlebového těsta z žitného kvásku i z kvasnic, získá mnohem výraznější chuť.
Koriandr v kuchyni
Grilovací marináda
200 ml olivového oleje, 1 lžíce mletého koriandru, 1 lžíce mletého kmínu, 1 lžíce drcených sušených listů dobromysle, 1 lžíce tymiánu, 3 stroužky česneku (rozetřeného), menší lžička soli a pepře. Maso nakládáme do marinády aspoň na 2 hodiny.
Čočkový salát s koriandrem
Uvaříme 3 hrnky čočky a necháme vychladnout. Trochu osolíme a opepříme, přidáme 2 najemno nakrájené jarní cibulky, 3 nakrájená rajčata, 1 papriku a přibližně 2 hrsti nakrájené natě korinadru. Lehce přelijeme olivovým olejem a zamícháme.
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů