Levandule (Lavandula)
Je vždyzelená a postupně dřevnatící rostlina. Po zakořenění výborně toleruje i extrémní podmínky, zejména teplo, větrno a sucho. Roste kompaktně, ale jen za předpokladu, že je pravidelně stříhaná. Když jí dopřejete řez a nebudete si jí příliš všímat, překvapí vás svojí nádherou. Především soukvětími, která jsou modravá, fialová, ale i bílá a růžová. Pěkné jsou i úzké, stříbřité listy, které jsou příjemné na dotyk. V období, kdy levandule nekvete, jsou její ozdobou. Celá rostlina je prosáklá silicemi a příjemně voní.
Stanoviště
Nejkrásněji kvete na slunných a teplejších místech s lehkou, propustnou, písčitou, sušší a mírně zásaditou půdou. Snese i místo na rozpáleném slunci. Ve stínu se jí nedaří a méně kvete. Špatně roste i ve zmáčené nebo trvale vlhké půdě, nepatří ani k jezírkům nebo zavlažovaným trávníkům.
Výsadba
Brzy na jaře můžete vysázet prostokořenné sazenice, později i ty s kořenovým balem. Ideální doba na přesazení starší levandule je brzy na jaře, před pučením. Po výsadbě okolí rostlin mulčujte drobnějším štěrkem, nepoužívejte kůru. Ve venkovských zahradách můžete na mulčování použít suchou ječmennou slámu. Levanduli nevysazujte na podzim, rostliny nestihnou do zimy zakořenit. Pokud ji vysazujete do skupiny nebo řady, sazenice by měly být od sebe vzdáleny 50 cm. Po výsadbě rostliny zavlažte, po zakořenění si už vystačí s dešťovými srážkami. Choulostivější druhy pěstujte v květináči a před zimou je přemisťujte na chladné a světlé místo.
Kdy levanduli sadit a řezat
Výsadba: duben, květen, červen, červenec, srpen
Kvetení: červen, červenec
Řez: konec února, březen, červenec, srpen
Rozmnožování: červenec, srpen
Pěstování
Při pěstování je velmi důležitý pravidelný řez. Uskutečnit jej je třeba dvakrát ročně, brzy na jaře a po odkvetení. Brzy na jaře keříky zkraťte asi o polovinu, přičemž nestříhejte do velmi starého dřeva. V rámci letního řezu odstraňujte odkvetlé květy a keříky trochu vytvarujte. Levanduli můžete začátkem sezony i přihnojit hnojivem na bylinky nebo prosetým kompostem. Rostlina netrpí chorobami ani škůdci.
Rozmnožování
Levanduli si jednoduše rozmnožíte polovyzrálými vrcholovými řízky koncem léta nebo bylinnými řízky brzy na jaře. Nádoby s řízky umístěte na světlé místo a substrát udržujte mírně vlhký. Řízky zakoření do měsíce, potom je můžete rozsázet do menších květináčů. Ty na zimu umístěte do prázdného pařeniště. Do volné půdy vysaďte sazenice až během následujícího jara. Nové rostliny získáte i ze semen.
Zajímavé druhy
Levandule zoubkatá (Lavandula dentata)
Méně pěstovaný druh, který dlouho a bohatě kvete. Zajímavé jsou kromě soukvětí i stříbřité zoubkaté listy. Hodí se pro pěstování v záhonech nebo nádobách. Je choulostivější.
v. × š.: 80 × 60 cm
Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)
Tzv. francouzská levandule je atraktivně kvetoucí, ale choulostivější druh. Květy jsou větší, zajímavější, rostlina intenzivněji voní. Je vhodná na pěstování v nádobách na slunných místech. Přezimuje jen uvnitř.
v. × š.: 45 × 50 cm
Levandule úzkolistá (Lavandula officinalis ‘Rosea’)
Netradičně kvetoucí levandule. Je nižší, ale bohatě kvete, soukvětí jsou menší. Skvěle doplní záhony s růžemi a bylinkami a též suché květinové zídky.
v. × š.: 40 × 45 cm
Levandule úzkolistá (Lavandula ‘Hidcote Blue’)
Nádherně a velmi bohatě kvetoucí kultivar s tmavofialovými soukvětími. Uplatní se v záhonech ve formě nízkých živých plůtků i na sušení.
v. × š.: 50 × 50 cm
Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia ‘Alba’)
Nevšední bíle kvetoucí a kompaktně rostoucí levandule. Uplatní se v záhonech, ve formě nízkých živých plůtků, v záhonech s růžemi a v nádobách.
v. × š.: 45 × 40 cm
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Unsplash, Pexels
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů