Ty jsou účinné především proti kornatění cév a chorobám jater. Není vhodná pouze při nemocech ledvin a žlučníku.
Červená řepa
Má průměrné nároky na půdu a dá se říci, že se jí daří ve všech polohách. Nesnáší hnojení čerstvým hnojem, proto ji zařazujeme do druhé trati, zpravidla jako následnou plodinu. Nejlépe jí svědčí neutrální půdní reakce. V případě potřeby je možné vyvápnit pozemek ještě na jaře. Snáší chlor, reaguje však velmi citlivě na nedostatek boru. V osevním sledu by neměla být zařazována po sobě, ale také ne po špenátu a mangoldu.
Je méně odolná vůči mrazu, při časných jarních výsevech rostliny předčasně vybíhají do květu. Proto by výsev měl začít nejdříve koncem května přímo na záhony, osivo poměrně rychle a dobře klíčí a není příliš vhodné pěstovat právě řepu z předpěstované sadby. Vyséváme tedy do řádků vzdálených od sebe 30–35 cm do hnízd po třech na 20 cm od sebe. Po vzejití se rostlinky vyjednotí, takže v každém hnízdě zůstane vždy jen jedna rostlina.
Během vegetace záhony kypříme a odplevelujeme, vhodné je i přihnojení ledkem amonným s vápencem v dávce 30 g a NPK v dávce 65 g na 1 m2. Závlahu rostliny vyžadují jen v suchém letním období.
Červená řepa má vegetační dobu 90–140 dní, takže již koncem léta ji můžeme začít sklízet pro přímou spotřebu.
Před příchodem mrazů by se však měla sklidit najednou. Ukroutíme listy tak, aby nedošlo k poškození srdíčka. Při vyrývání postupujeme opatrně, aby nebyly poraněny bulvy a hlavní kořen, což má za následek zahnívání během uskladnění. Sklizené bulvy upotřebíme ke konzervaci nebo je uložíme do vlhkého písku ve sklepě. V suchém prostředí velmi rychle vadnou a tím se značně znehodnocují.
Odrůdy červené řepy
Červená kulatá tradiční nejpěstovanější výnosná polopozdní odrůda. Bulva je kulovitá s intenzivně fialovým povrchem. Jemná dužnina je výborné chuti, krvavě červená se širokými, poněkud světlejšími pruhy. Má dobrou odolnost proti chorobám.
Kahira – nová odrůda červené salátové řepy. Má ploše kulovitou bulvu, která je na povrchu hladká, tmavě červené barvy. Dužnina je barvy sytě červené. Tato odrůda má velmi jemnou chuť jak nakládaná, tak i v syrovém stavu.
Alexis – polopozdní až pozdní odrůda, která tvoří bulvy válcovité. Dužnina je červená bez výrazných kruhů, velmi jemné chuti. Má dobrou odolnost proti chorobám i vybíhání. Rostlina je středního až slabšího vzrůstu. Vegetační doba 130 dní.
Monopoly – kulatá červená řepa s jednoklíčkovým osivem. Tvoří dobře vybarvené bulvy, odolné proti vybíhání. Odrůda je ve tvaru, velikosti i hladkosti povrchu bulev velmi vyrovnaná. Vnitřní vybarvení je intenzivně červené. Vyséváme v dubnu až květnu do sponu 30 × 10 cm, výsev může být přesný, vzhledem k jednoklíčkovému osivu odpadá jednocení. Vyžaduje však rovnoměrnou závlahu.
Žlutá červená řepa – Burpees Golden je nová odrůda s ploše kulovitou bulvou, která je na povrchu hladká, světlehnědé barvy. Dužnina je jasně žluté barvy. Tato odrůda má velmi jemnou chuť jak nakládaná, tak i v syrovém stavu.
Směs barev – zahrnuje směs odrůd řepy salátové ve čtyřech základních barvách, červenou, růžovou, žlutou a bílou, všechny mají kulovitý tvar a velmi zajímavé vybarvení dužniny. Odrůda s červenými kruhy v bílé dužnině nese název Tonda di Chioggia.
Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by neměl rád nakládanou červenou řepu. U nás se dokonce pěstuje a zpracovává ve velkém, aby jí byl dostatek na celou zimu. V současné době se však objevily v sortimentu i odrůdy, které se výrazně liší od stávajících odrůd netradičním vybarvením dužniny. Můžeme proto pěstovat řepu žlutou, bílou, a dokonce proužkovanou. Zavedení nových odrůd bude otázka chuti zkoušet pěstovat a zpracovávat novinky. – zahradní odbornice, Ing. Ludmila Dušková
Osivo a vysévání
- Osivo řepy je klubíčko, tvořené z několika semen. Aby odpadlo pracné jednocení, byly již vyšlechtěny a jsou v sortimentu odrůdy jednoklíčkové, jako např. Monopoly, nebo Pablo F1.
- Řepu vyséváme obvykle v dubnu až květnu, z hustých červnových výsevů lze vypěstovat malé bulvičky pro konzervaci vcelku.
- Na 10 m² počítáme s potřebou 10–20 g osiva.
Text: Ing. Ludmila Dušková
Foto: autorka, isifa/Shutterstock