Lusky nových odrůd fazole, pěstované na zeleno, mají jemnou konzistenci, většinou bez tuhých vláken. Po kuchyňské úpravě jsou snadno stravitelné. Dají se vařit, dusit, smažit, sterilizovat i mrazit.
Dusík v půdě
Za zvyšováním obsahu půdního dusíku při pěstování fazole jsou takzvané nitrifikační bakterie. Žijí přímo na jejích koříncích, v bulkách a poutají dusík přímo ze vzduchu. Proto je výbornou předplodinou pro různé druhy hlavně plodové zeleniny, která je náročná na živiny.
Jak pěstovat fazole
Fazole patří k teplomilným druhům, klíčí při teplotě půdy 8 až 10 °C, květy a lusky tvoří při 18 až 22 °C. Do jamek v řádcích vyséváme po šesti až deseti semenech, zahrneme hlínou, udusáme. Klíčení urychlí namočení zrn před setbou do vlažné (20 až 50 °C) vody na přibližně 12 hodin. Osivo nabobtná, odbourají se inhibitory růstu, které jinak zabraňují klíčení. Po namáčení necháme odkapat a vyséváme. Vzejde za sedm až deset dnů. Během vegetace porost kypříme až do zapojení. Po dosažení výšky 10 cm přihrneme půdu k rostlinám. Výsevy opakujeme každé dva týdny pro postupný sběr. Po sobě se doporučuje pěstovat nejdříve po čtyřech letech.
Sběr fazolí
Sbíráme mladé lusky, ještě dužinaté, dlouhé 15 až 20 cm, pravidelně jednou až dvakrát týdně. Lusk se má dát snadno zlomit. Semena mají být v lusku vyvinutá, ale ne úplně oddělená od jeho stěn.
Uskladnění
Mladé lusky lze skladovat 4 až 5 dnů při teplotě +6 °C.
Naše volba odrůd
Odrůda zelená
Delinel, Gama, Novores, Sigma, Satelit, Timea
Odrůda žlutá
Aidagold, Berggold, Lilana, Leonarda, Melinda, Sonesta
Odrůda fialová
Purple Teepee
Odrůda strakatá
Rocco
3 způsoby přípravy
Kaše
Nakrájet, podusit na cibulce, osolit, vlít jíšku, povařit, zjemnit kysanou smetanou.
Smažená
Celé uvařené lusky obalit v trojobalu, smažit.
Zapečená
Uvařit, nakrájet, zamíchat s bešamelem, kostkami šunky, zapéct ve vodní lázni.
Text: Ing.Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů