Jeřabina černá (Aronia melanocarpa)
Jeřabina se stala hitem posledních let. Má spoustu zdravotních benefitů, a co je neméně důležité, vyjímá se výborně v zahradách různých stylů. Na jaře překvapí bílými květenstvími, přes léto černými plody a na podzim velmi intenzivními barvami listí v odstínech žluté, oranžové a červené.
Je to pěstitelsky nenáročný keř vysoký cca 2 až 2,5 m a široký 1,5 až 2 m. Existují také kultivary šlechtěné právě k pěstování pro plody, například Nero nebo Viking. Plody se konzumují čerstvé i sušené, lze je kombinovat s různým jiným ovocem.
Samostatně nebo ve směsi se z nich zpracovávají šťávy, sirupy, mošty, vína, likéry, kompoty, džemy, marmelády a smoothie. Jeřabina má antiseptické a antibiotické účinky a celkově posiluje imunitní systém. Může se konzumovat i denně v podobě 1 dl šťávy lisované za studena.
Kompot z jeřabin
2 kg kuliček jeřabin namočíme i se stopkami na noc do vody, ráno přecedíme, plody otrháme. Povaříme spolu s cca 2 dl vody 15 minut. Přidáme 1 kg cukru a vaříme dalších deset minut. Naplníme sklenice, poprášíme kyselinou sorbovou a uzavřeme.
Vhodná i při: snižování vysokého krevního tlaku, regulaci hladiny cholesterolu, zmírňování migrény, podpoře funkce štítné žlázy, léčbě revmatických onemocnění, zmírňování a léčbě chudokrevnosti
Výsadba: III, IV, IX, X
Zber podľa odrody: VII, VIII, IX
Křen selský (Armoracia rusticana)
Říká se mu také kuchyňský penicilin nebo zahradní antibiotikum (účinkuje i preventivně). Je to vynikající koření. Lehce se množí kořenovými řízky, nejlépe na jaře nebo na podzim. Má tendenci se v zahradě samovolně rozrůstat, ale sklizní jej regulujeme.
Najdeme mu nenápadné místo v polostínu, kde jej můžeme s výjimkou sklizně nechat zcela bez povšimnutí. Je typický velkým trsem tmavě zelených listů. Užíváme-li křen dlouhodobě, zařadíme občasné pauzy.
Křen s mrkví
Kořen mrkve a křenu omyjeme, oloupeme, nastrouháme nadrobno. Smícháme v poměru, jaký nám vyhovuje – čím více křenu, tím je směs ostřejší a naopak. Namačkáme do zavařeninové sklenice a zalijeme jemnou octovou zálivkou. Uchováváme v chladničce.
Pozor, čím více mrkve, tím je kratší trvanlivost. Přidáváme po lžičkách do libovolných salátů, ke slané snídani, k masu; můžeme ho smíchat s taveným sýrem nebo majonézou. Užíváme zejména jako prevenci proti infekčním chorobám během přechodných období a zimy.
Vhodný i při: preventivním užívání jako doplněk proti bakteriálním a virovým nákazám, uvolňování hlenů z dýchacích cest, užívání jako močopudný lék, trávicích problémech, zlepšování chuti do jídla
Výsev semen: II, III
Výsadba: III, IV, V, IX, X
Sběr kořene: VIII, IX, X
Bez černý (Sambucus nigra)
Náš původní běžný keř pěstuje v zahradě málokdo. Je ale tak všestranný, co se zpracování květů a plodů týká, že se vyplatí vybrat pro něj místo například na konci zahrady, kde může zakrývat například pohled na kompost.
Jeho určitou nevýhodou je, že se snadno šíří semeny, proto budeme muset každé jaro vytrhávat jeho mladé sazenice. Důležité je vědět, že plody nekonzumujeme syrové, obsahují termolabilní jed, který způsobuje nevolnosti a průjmy. Aby se bezpečně rozložil, vaříme je 20 minut.
Povzbuzující likér z plodů
1 kg plodů černého bezu, 500 g krystalového cukru, 1 l vody, 2 lžičky mleté kávy, 2 vanilkové cukry, 0,5 l rumu. Dozrálé plody omyjeme, obereme od stopek – pozor, velmi barví, můžete použít chirurgické rukavice. Dáme do vody a vaříme cca 10 minut. Propasírujeme. Přidáme kávu, cukr a vaříme dalších cca 15 minut. Přecedíme, přidáme rum a nalijeme do lahví. Užíváme po douškách večer po přechodné období nebo podle potřeby.
Vhodný i při: nachlazení – čaj ze sušených květů, při zvýšené teplotě k jejímu snížení a jako prostředek ke zvýšení pocení, k léčebným účelům se připravují lihové extrakty, tinktury i sirupy, působí močopudně, protizánětlivě i proti neuralgiím
Výsev semen: VIII, IX
Sběr květů: V
Sběr plodů: VIII
Při používání domácích receptů z rostlin jsme opatrní, mnohé se smí užívat pouze krátkodobě nebo v malých množstvích.
Červená řepa (Beta vulgaris)
Obvykle ji pěstujeme jako kořenovou zeleninu vhodnou pro zimní uskladnění, ze které vyrábíme průběžně vařené saláty. Výborná je i sterilizovaná ve sladkokyselém nálevu. Upečená, osolená a ochucená bylinkami a česnekem skvěle nahradí přílohy k masu. Nesmí chybět ani při vaření boršče.
Její dobrá pověst, co se zdravotních účinků týká, je vyhlášená, dokonce i při nejzávažnějších onemocněních. I každý zdravý člověk by ji měl často zařazovat do jídelníčku. Konzumace červené řepy barví moč, s tím při konzumaci počítáme a nezalekneme se, že jsme nemocní.
Léčebné smoothie
Umyjeme, oloupeme a rozmixujeme kousky červené řepy, mrkve, můžeme přidat i jablíčko a pár kapek čerstvého citronu nebo limetky. Pijeme denně nalačno a další porci odpoledne po dva až tři týdny; poté zařadíme pauzu.
Řepa s křenem
Umyjeme, oloupeme a nadrobno nastrouháme červenou řepu a křen. Čím více křenu, tím bude chuť ostřejší, a naopak. Zalijeme jemným octovým nálevem, ochutíme, sterilizujeme. Podáváme k různým jídlům.
Vhodná i při: snižování krevního tlaku, úpravě trávení, dodávání pružnosti a lesku pleti, vlasům a nehtům, zlepšování zraku
Výsev semen: IV, V, VI, VII
Sběr kořenů: VIII, IX, X
Vzájemné kombinace farmaceutických léků a mnoha rostlin nejsou dobře prozkoumány, zvláště u rostlin se silnými účinky si dáváme pozor.
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Jak se lidově říká, kopřiva čistí krev a detoxikuje organismus. Přestože roste leckde, vyplatí se mít nějaký ten trs i v koutě vlastní zahrady. Brzy na jaře sklízíme mladé listy do polévek a omáček, později sušíme mladou nať a listy pro zimní období. Nať však využijeme v zahradě i při výrobě hnojivých výluhů. V kvalitních půdách se většinou rychle šíří, proto jí vybereme raději místo s horší půdou. Pokud se léčíme kopřivou, po třech týdnech pravidelného užívání si uděláme alespoň týdenní pauzu.
Sirup ke každodennímu užívání
Do nádoby vložíme přibližně 40 vršků kopřivy, opláchnutých a trochu nasekaných, dále 6 nakrájených a dobře umytých bio citronů. Zalijeme 3 litry vychladlé převařené vody, necháme vyluhovat do dalšího dne. Scedíme, vymačkáme. Přidáme cca 1 kg cukru, provaříme, nalijeme do lahví a sterilizujeme.
Vhodná i při: léčbě anémie, onemocněních močových a dýchacích orgánů, při cukrovce, olistěným stonkem je prospěšné se šlehat při bolestech kloubů, pro podporu růstu oplachujeme vlasy odvarem z kopřivy
Výsev: III, IV VIII, IX
Sběr natě: III, IV, V, VI, VII, VIII, IX
Česnek kuchyňský (Allium sativum)
Česnek pěstuje asi většina zahrádkářů a dá se říci, že všichni víme, jak je zdravý. Mnozí si ho rádi dají syrový už ke snídani, kdo se obává nežádoucího pachu, je zdraví prospěšné užívat ho alespoň během víkendu. Má silné antimikrobiální a antivirové účinky a může se užívat i dlouhodobě. Můžeme si z něho připravit i domácí tinktury.
Přečtěte si 6 rostlin účinných proti kašli a jakou medicínu z nich připravit
Domácí pasta k podpoře imunity
20 stroužků česneku, přidáme 2 citrony v bio kvalitě, asi 5 cm dlouhý kousek zázvoru. Oloupeme, nakrájíme nadrobno a rozmixujeme spolu s 5 lžícemi medu. Skladujeme v chladničce, užíváme malou lžičku každý den.
Červené víno s česnekem
Posiluje imunitu, zvyšuje chuť k jídlu. 12 stroužků česneku rozkrojených na 4 části vložíme do 750ml láhve červeného vína. Zavřeme, necháme odstát dva týdny, denně promícháváme. Jako lék užíváme měsíc čajovou lžičku cca 5 minut před jídlem.
Vhodný i při: snižování vysokého krevního tlaku, arterioskleróze, příznivě ovlivňuje močové, trávicí i dýchací ústrojí
Jarní výsadba: III, IV
Jarní sběr: VII, VIII
Podzimní výsadba: X, XI
Podzimní výsadba: VII
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Recepty zpracované podle: L. Thurzová a kolektiv: Malý atlas léčivých rostlin, Agnes Baum: Hausmittel a Heilkräuter aus Klostern, Ing. Jaroslav Pížl – archiv vydavatelství
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů