Zdraví

Rýmovník pomůže nejen s ucpaným nosem. Překvapí využitím v kuchyni

Rýmovníku se často říká také kubánské oregano nebo řecký eukalyptus. Protože se u nás pěstuje celoročně jako pokojová rostlina, budete ho mít pěkně po ruce i v zimě, kdy vás bude trápit rýma a nachlazení.

Nasekaný rýmovník
Zdroj: Shutterstock

Rýmovník je natolik zažitý jako bylina pro léčbu rýmy, že se často zapomíná, že je to také přírodní repelent nebo chuťově výrazné koření. Můžete jím dochutit omáčky, polévky nebo třeba pečené i grilované maso.

Rýmovník – 2 způsoby, co s ním

Grilovací marináda – tři velké listy nasekáme nožem na malé kousky spolu s dobromyslí a yzopem. Smícháme v misce se lžící plnotučné hořčice, špetkou soli a 250 ml slunečnicového oleje. Marinádou potřené plátky masa dáme na několik hodin v misce do lednice.

Sirup – dvacet velkých listů rýmovníku dáme do misky, přidáme k nim oloupané a na plátky nakrájené dva citróny, zalejeme litrem horké vody a dáme na chladné místo na 24 hodin louhovat. Potom scedíme a nálev svaříme s 1 kg krystalového cukru. Ještě horké plníme do vypařených sirupových sklenic. Uchováváme v chladu.

Sirup z rýmovníku
Zdroj: Shutterstock

Rýmovník citrónový (Plectranthus amboinicus)

Výživová hodnota

Listy jsou bohatým zdrojem vitamínů A a C. Díky vonným silicím voní po citrónu a mátě. Pomáhá při léčbě chřipky či nachlazení a působí proti stresu.

Jak ho pěstovat

S pěstováním rýmovníku si poradí každý začátečník. Vyhovuje mu místnost s rozptýleným světlem. Ačkoliv je to rostlina původem z Afriky, s přímým slunečním úpalem si moc dobře neporadí. Během léta ji můžete letnit na terase v polostínu. Kožovité listy rýmovníku fungují jako zásobárna vody, takže si rostlina poradí i se suchem.

Nedostatek vody ostatně snese mnohem lépe než zamokření, květináč by nikdy neměl stát dlouho ve vodě. Vyhovuje mu dobře propustný substrát pro bylinky. Starší rostliny je možné na jaře přesadit do čerstvého substrátu.

Rýmovník v květináči
Zdroj: Shutterstock

Protože rýmovník roste opravdu bujně, je někdy nutné ho dostatečně zkrátit, aby se podpořil kompaktní růst. Na hnojení je nenáročný. Množí se řízky, které je možné zakořenit ve sklenici s vodou nebo v písčitém substrátu. Výsadba je možná celoročně, stejně jako sběr, rozestupy mají být 30 × 40 cm.

Sběr

U velkolistých odrůd se sklízí celé listy i s řapíkem pomocí nůžek. U drobnolistých odrůd se sklízí olistěné vrcholky.

Uskladnění

Protože se rýmovník pěstuje jako pokojová rostlina, můžete jeho listy sklízet v průběhu celého roku čerstvé. Není tudíž nutné uskladnění. Sušení je možné, ale běžně se kvůli náročnosti neprovádí.

Rýmovník
Zdroj: Shutterstock

Naše volba

Rýmovník purpurový – velké tmavě zelené listy s purpurově zbarvenou rubovou stranou, používá se pro inhalace i jako repelent.

Eukalyptový rýmovník – oproti rýmovníku citrónovému má drobnější zelené lístky, proti rýmě a na inhalace.

Rýmovník stříbřitý – až metr vysoký druh s hustě plstnatými stříbřitými listy, léčba rýmy.

Při léčbě rýmy je nejpopulárnější rýmovníkový čaj, mnohem účinnější je ale inhalace z čerstvého listu nebo ze silného výluhu v horké vodě. Ačkoliv ve své domovině rostou všechny rýmovníky jako rozkladité keře, u nás přežijí jen jako pokojové rostliny.

Víte, že…

…listy rýmovníku se velmi špatně suší? Jde to, ale budete je muset nechat několik dnů zavadnout na bylinářských sítech a poté dosušit v sušičce na ovoce. Ve všech receptech je ale můžete použít čerstvé.

…rýmovník není jen jeden? V zahradnictví se setkáte s různými druhy i odrůdami, které se liší hlavně velikostí listů. Některé odrůdy mohou mít listy i pěticentimetrové, u jiných dosahují lístky průměru okolo centimetru.

…tato bylinka funguje jako přírodní repelent? Citrusovo-mátová vůně údajně odpuzuje komáry.

Fotogalerie

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů